Κλίπερς - Ρόκετς 122- 119

Αντωνία Σπανού

Οι Κλίπερς με απίστευτο τελευταίο λεπτό κατάφεραν και πήραν τεράστια νίκη με 122-119.

Τι ματσάρα έγινε στο Λος Άντζελες...

Οι Κλίπερς κατάφεραν και πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη με τους Ουίλιαμς, Τζορτζ και Λέοναρντ να... μιλούν στο τελευταίο λεπτό και να υπογράφουν την ανατροπή, κόντρα στους Ρόκετς, με 122-119. Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα το Χιούστον ήταν μπροστά με 5 πόντους και το σκορ ήταν στο 117-112.

Οι Κλίπερς αποφάσισαν ότι αυτό το ματς θα το κερδίσουν και έτσι έγινε. Την αρχή έκανε ο Τζορτζ με ένα μεγάλο εύστοχο σουτ, αλλά την συνέχεια την έδωσε ο τρομερός Ουίλιαμς, που έκοψε στην άμυνα τον Καπέλα, έτρεξε μπροστά, πήρε το τρίποντο και ευστόχησε σε μια θεότρελη φάση. Το ματς είχε γίνει θρίλερ, ο Χάρντεν ευστόχησε σε δύο βολές, πριν έρθει η ώρα του Λέοναρντ. Ο περσινός MVP ευστόχησε στο δικό του σουτ 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και τα πάντα ήταν ανοιχτά.

Την επίθεση για τους Ρόκετς την πήρε ο Ουέστμπρουκ και μαζί και το σουτ, που όμως βρήκε σίδερο και τα πάντα κρίθηκαν.

Για τους νικητές ο απίστευτος Ουίλιαμς είχε 26 πόντους, όλους στο δεύτερο μέρος, ενώ ο Λέοναρντ πρόσθεσε άλλους 24 και ο Τζορτζ 19. Για το Χιούστον ο Χάρντεν σταμάτησε στους 37 πόντους, ενώ είχε και 12 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Καπέλα με 17 πόντους και 19 ριμπάουντ. Ο μοιραίος Ουέστμπρουκ είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-23, 24-28, 25-33, 42-35