Κλίπερς - Τζαζ 105-94: 30άρα ο Λέοναρντ, κλειδί ο Χάρελ (vid)

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς έφτασαν στην 5η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα καθώς επικράτησαν της Γιούτα Τζαζ στο ντέρμπι της Δύσης με 105-94.

Ο Καουάι Λέοναρντ μπορεί να ήταν άστοχος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στην κρίσιμη πήρε την ομάδα στις πλάτες του! Συγκεκριμένα σημείωσε 18 από τους 30 πόντους στην τελευταία περίοδο του ματς και φρόντισε να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης.

Συνολικά μέτρησε 6/18 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 2 λάθη σε 34 λεπτά ωστόσο παίκτης-κλειδί για τους Κλίπερς ήταν ο Μόντρεζλ Χάρελ ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους (7/10 δίποντα) και 8 ριμπάουντ. Ο Λου Ουίλιαμς συνέχισε με τον ίδοι ρυθμό ερχόμενος από τον πάγκο (17π., 5ριμπ., 3ασ.) ενώ για λογαριασμό της Τζαζ δεν έφτασαν οι 36 πόντοι του Ντόνοβαν Μίτσελ.