Μόνο ο Λάουρι σκόραρε στην 4η περίοδο με τους Μπακς, 0/15 σουτ οι Ράπτορς!

Απογοητευτική η επιθετική εικόνα των Ράπτορς στην τέταρτη περίοδο με τους Μπακς, με τον Κάιλ Λάουρι να ξεχωρίζει μόνο.

Ο 33χρονος γκαρντ ήταν μια... όαση στην επιθετική ερημιά της ομάδας του Τορόντο στο τελευταίο δωδεκάλεπτο κόντρα στους Μπακς.

Ο Λάουρι μέτρησε 12 πόντους, τη στιγμή που οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν 0/15 σουτ, εκ των οποίων 0/7 πίσω από τα 7.25μ (μόνο Λέοναρντ και Σιάκαμ βρήκαν στόχο από τη γραμμή των βολών, 2/3).

Σε αυτή την περίοδο, το επιμέρους σκορ ήταν 32-17 υπέρ των «ελαφιών», με την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να φτάνει στη νίκη (108-100) και να κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής.