O «30άρης» Μοράντ οδήγησε τους Γκρίζλις, άνετη νίκη για τους Χιτ (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου

Οι Γκρίζλις με εκπληκτική εμφάνιση του Μοράντ πέρασαν εύκολα από το Ορλάντο με 135-115, ενώ οι Χιτ δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Χόρνετς (104-86) που γνώρισαν την 4η σερί ήττα τους.

Μόλις 29 λεπτά αγώνα ήταν αρκετά για τον Τζα Μοράντ που σκόραρε 33 πόντους, έχοντας 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ στη νίκη του Μέμφις επί των Μάτζικ με 135-115. Ο νεαρός άσσος αγωνίστηκε παρότι είχε δηλωθεί ως αμφίβολος εξαιτίας πόνου στο δεξί πόδι.

Με αυτόν τον τρόπο σημείωσαν δεύτερη συνεχόμενη και 5η σε συνολικά 6 αγώνες κάνοντας το ρεκόρ τους 37-18, την ώρα που το Ορλάντο κατρακύλησε στο 12-42.

Ο Τζάκσον Τζ. ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, ενώ ο Στίβεν Άνταμς είχε 12 πόντους με 11 ριμπάουντ και season-high 8 ασίστ.

Για τους Μάτζικ, Άντονι (22π.), Σαγκς (17π.) και Βάγκνερ (15π.) ηγήθηκαν στο σκοράρισμα.

Άνετο «διπλό» με Μπάτλερ και Αντεμπάγιο

Οι Χιτ είχαν εύκολο βράδυ απέναντι στους άστοχους Χόρνετς και πήραν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με το +5 (51-46) στο ημίχρονο, ωστόσο με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το Μαϊάμι πραγματοποίησε επιμέρους 35-8 και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του.

Για τους νικητές, ο Μπαμ Αντεμπάγιο σημείωσε 20 πόντους που συνδύασε με 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ, με τον Τζίμι Μπάτλερ να έχει επίσης «γεμάτη» εμφάνιση με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ. Ο Τάιλερ Χίροου είχε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Στον αντίποδα, Ροζίερ (16π., 6 ριμπ.) και Μπρίτζες (15π., 5ριμπ. 5 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι για τους Χόρνετς , ενώ ο ΛαΜέλο Μπολ αγωνίστηκε 22 λεπτά και πέτυχε 12 πόντους με 6 ριμπ. και 3 ασίστ.