Γκαζιαντέπ - Φενέρμπαχτσε 68-76: Συνεχίζει αήττητη στην Τουρκία η ομάδα του Ιτούδη

Δημήτρης Οικονόμου

Την 9η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Τουρκία πέτυχε η Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας της Γκαζιαντέπ με 76-68 εκτός έδρας.

Έως το τελευταίο δεκάλεπτο έπρεπε να παλέψει η Φενέρμπαχτσε για να διατηρήσει το αήττητο στην Τουρκία. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να πετύχει την ανατροπή στην έδρα της Γκαζιαντέπ με επιμέρους 12-22 στο 4ο δεκάλεπτο και να φύγει με «διπλό», 68-76 με κορυφαίο για άλλη μια φορά τον Μότλεϊ.

Ο σέντερ των Τούρκων σκόραρε 19 πόντους (9/10 2π.), μαζί με 8 ριμπάουντ και οδήγησε τους φιλοξενούμενους, με τους Έντουαρντς και Χέις να ακολουθούν με 13 και 12 αντίστοιχα, ενώ ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε για 11 λεπτά με 5/2/1.

Για τους γηπεδούχους ο Κόντι Μίλερ ΜαΚιντάιρ πάλεψε σχεδόν μόνος, με 29 πόντους (8/14 2π, 4/8 3π.), 5 ασίστ, έχοντας τη βοήθεια του Φράνκαμπ με 12 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-35, 56-54, 68-76