Τουρκ Τέλεκομ - Γαλατασαράι 67-97: «Πάρτι» για την ομάδα του Πιστιόλη που τερμάτισε στη 3η θέση

Δίχως να συναντήσει τη παραμικρή δυσκολία, η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη συνέτριψε με 67-97 τη Τουρκ Τέλεκομ εκτός έδρας, πραγματοποιώντας σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο. Τρίτη θέση για την «αναγεννημένη» ομάδα του Έλληνα τεχνικού!

Η «Τσιμ Μπομ» επικράτησε με διαφορά 30 πόντων της Τουρκ στην Άγκυρα, κάνοντας... υγιεινό περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο με επί μέρους σκορ 32-54! Έτσι, η Γαλατά έφτασε τις 20 νίκες σε 30 αγώνες της BSL και τερμάτισε στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μορίς Εντούρ με 20 πόντους συν 6 ριμπάουντ, ενώ στους 16 πόντους σταμάτησε ο Κέρι Μπλάκσιρ που είχε και 4 ασίστ. Ο Εμίρ Καμπατζά συμπλήρωσε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, με τον Ντι Μποστ να προσθέτει άλλους 13 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, μόνον ο Άλεξ Πέρεζ κατάφερε να διασωθεί, ολοκληρώνοντας το ματς με 22 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από 27 λεπτά δράσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 35-43, 54-76, 67-97.

Αξίζει να αναφέρουμε πως επί ημερών Ανδρέα Πιστιόλη, η Γαλατά πέτυχε επτά διαδοχικές νίκες (αήττητη) κι όχι μόνο μπήκε τελικά στα playoffs (προτού αναλάβει, ήταν αβέβαιη ησυμμετοχή της), αλλά τερμάτισε και τρίτη, πίσω από Φενέρ (24-6) και Εφές (23-7).