Πετκίμ - Φενέρ 95-90: Η ουραγός «προσγείωσε» την ομάδα του Τζόρτζεβιτς μετά την νίκη με τον Ολυμπιακό

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Φενέρμπαχτσε φιλοξενήθηκε από την τελευταία της κατάταξης Πετκίμ για την 17η αγωνιστική της Τουρκίας και ηττήθηκε στην παράταση 95-90.

Το σύνολο της Φενέρ - που εξακολουθεί να μην έχει τους ΝτεΚολό και Βέσελι λόγω τραυματισμού - άφησε για τα καλά πίσω του την νίκη επί του Ολυμπιακού και ηττήθηκε από την ουραγό Πετκίμ με 95-90 στην παράταση.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στην Πετκίμ, αφού την ακολουθούσαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με το ημίχρονο να λήγει στο 47-36.

Στο δεύτερο μισό η Φενέρ ανέκαμψε, ενώ στην καθοριστική περίοδο βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 9 πόντους (62-71) από σουτ του Ακπινάρ. Ωστόσο είδε τους γηπεδούχους να πλησιάζουν και να φτάνουν στο 82-82 στα 32'' από το τέλος. Κάτι που δεν άλλαξε με τις ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Πετκίμ έκανε επιμέρους 11-8 και υποχρέωσε την Φενέρ στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα μετά από το ντέρμπι με την Νταρουσάφακα.

Για την πλευρά των φιλοξενούμενων 5 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Πολονάρα να κάνει double-double (10π.,11ρ.) και τους Μαχμούτογλου και Μπούκερ να σκοράρουν από 16. Για τους νικητές από την άλλη, τρεις παίκτες πήγαν πάνω από τους 20 και συγκεκριμένα οι Τόμας (21π.), Αρμάντ (23π.) και Ραμίρεζ (27π.), με τον τελευταίο να βάζει και την υπογραφή λίγο πριν την κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 57-57, 82-82, 95-90(παρ.)