Γιαλόβασπορ - Φενέρμπαχτσε 60-86: Περίπατος και αποφόρτιση πριν την Αρμάνι

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γιαλόβασπορ και παρέμεινε πρώτη στη βαθμολογία επικρατώντας με 60-86.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς παραμένουν στην κορυφή του πρωταθλήματος Τουρκίας μετά την τους νίκη σε 7 ματς. Η τελευταία ήρθε με αντίπαλο τη Γιαλόβασπορ με το σκορ να σταματά στο 60-86, με τη Φενέρ να κάνει και το απαραίτητο ροτέισον πριν υποδεχθεί την Αρμάνι για τη Euroleague (12/11).

Σημαντική ήταν για την πλευρά των νικητών η συμβολή των Ντουβερίογλου (14 π., 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Βέσελι με το double-double (12 πόντους, συν 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ)

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να βρίσκεται στο 20-20 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου. Εκεί βρέθηκε ο Ντε Κολό, που επιδεικνύοντας για μία ακόμη φορά την κλάση του έβγαλε μία ασύλληπτη ασίστ για το 20-23 της ομάδας του. Το υπόλοιπο μισό του πρώτου μέρους έφερε τη Φενέρ στο +14 για το ημίχρονο (33-47).

Από την τρίτη περίοδο και έπειτα, η διαφορά κυμαινόταν κοντά στους 18 πόντους, ενώ όσο προχωρούσαμε προς το τέλος συνεχώς αυξάνονταν (56-77 στο 38΄). To τελικό σκορ ανέδειξε νικήτρια τη Φενέρ με 60-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 33-47, 49-65, 60-86