Μπαρτσελόνα-Μπρεογκάν 83-67: «Καθάρισε» ο Μίροτιτς για τους «μπλαουγκράνα»

Γιώργος Κούβαρης

Η Μπαρτσελόνα «πάτησε» γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Μπρεογκάν εντός έδρας με 83-67 για την 21η αγωνιστική της Liga Endesa.

Μετά την εύκολη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό για την EuroLeague, η Μπαρτσελόνα... προβληματίστηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην Μπρεογκάν.

Όμως από τη στιγμή που ο Νϊκολα Μίροτιτς βρέθηκε σε καλό... απόγευμα, δεν είδε ιδιαίτερο «πονοκέφαλο» στο ματς. Συγκεκριμένα πέτυχε 21 πόντους έχοντας 4/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 4/4 βολές, ενώ «κατέβασε» 10 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 23 λεπτά συμμετοχής.

«Διψήφιος» για την Μπαρτσελόνα που έφτασε στο 14-3 και ακολουθεί τη Ρεάλ έχοντας ματς λιγότερα, ήταν και ο Μπράντον Ντέιβις ο οποίος σημείωσε από τη πλευρά του 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βρίσκονται κοντά στην «επικίνδυνη» ζώνη με 6-13 ρεκόρ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπιρούτις με 17 πόντους (6/7 δίποντα, 5/9 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-34, 57-50, 83-67