Μπανταλόνα - Μπασκόνια 72-61: Προβληματική εικόνα και ήττα για τους Βάσκους πριν το ΣΕΦ

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Μπανταλόνα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε με σχετικά άνετο τρόπο, με σκορ 72-61 την Μπασκόνια, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ήττα και κακή εμφάνιση για την Μπασκόνια, λίγες μέρες προτού βρεθεί στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της EuroLeague.

Η Μπανταλόνα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και κατάφερε να κρατήσει πολύ χαμηλά την επιθετική παραγωγικότητα της αντιπάλου της.

Η δεύτερη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για την ομάδα του κόουτς Ντούσκο Ιβάνοβιτς, καθώς έχασε την επαφή της με το σκορ, πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους. Οι γηπεδούχοι ανέπτυξαν σημαντική διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο, την οποία φρόντισαν να διαφυλάξουν με μεγάλη επιτυχία στην επανάληψη, κατά κύριο λόγο χάρη στην άμυνα τους.

Για τους νικητές, ο Μπροτζιάνσκι βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε κι ο Ουίλις (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Ο βετεράνος Άντε Τόμιτς ήταν εξίσου σημαντικός σε αρκετούς τομείς (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), σε ένα βράδυ όπου τα «βαριά χαρτιά» της Μπανταλόνα ένιωθαν καλά κι οδήγησαν την ομάδα τους στο ροζ φύλλο.

Η δε Μπασκόνια είχε ως κύριο εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών των Ουέιντ Μπάλνγουϊν (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ωστόσο η πληθωρική παρουσία του δεν ήταν αρκετή. Ο Σεντεκέρσκις επίσης προσπάθησε (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ), αλλά συνολικά οι φιλοξενούμενοι ήταν «βραχυκυκλωμένοι» και κατώτεροι των προσδοκιών.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 35-24, 55-42, 72-61