Βιλερμπάν - Βισί-Κλερμόν 90-70: Στους «8» του εγχώριου Κυπέλλου

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Βιλερμπάν επικράτησε της Βισί-Κλερμόν με 90-70 στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας και ήταν εκείνη που πέρασε στα προημιτελικά.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας «σφράγισε» η Βιλερμπάν με την νίκη της επί της Βισί - Κλερμόν (ομάδα της Α2 Γαλλίας) με 90-70.

Η ομάδα του Πάρκερ κυριάρχησε απόλυτα σε πρώτο και τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 33-16 και 27-17 για την τελική επικράτηση. Η μοναδική αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στη δεύτερη περίοδο με το 16-21.

Ο Φαλ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης για την Βιλερμπάν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ σπουδαία ήταν και η συμβολή των Τζόουνς (14π.), Νάιτ (13π.), Οσετκόφσκι (14π.) και Λακόμπ (10π.).

Το σύνολο της Βισί - Κλερμόν στάθηκε άξια στην διοργάνωση με την πορεία της να σταματά στους 16. Προημιτελικοί και ημιτελικοί αναμένονται να γίνουν στις 26 και 27 Μαρτίου, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 23 Απριλίου.

Τα δεκάλεπτα: 33-16, 49-37, 63-53, 90-70