Σαλόν Ρεμς - Στρασμπούρ 106-98: Ήττα - σοκ πριν τον ΠΑΟΚ για τους «κόκκινους»

Ευαγγελος Στελλάκης

Η 16η της γαλλικής λίγκας Σαλόν Ρεμς (5-10) των επτά παικτών νίκησε με το εντυπωσιακό 106-98 την προσεχή αντίπαλο του ΠΑΟΚ στα play-in του BCL, Στρασμπούρ (8-5). Οι γηπεδούχοι εξέθεσαν αμυντικά τους «κόκκινους», πετυχαίνοντας 44 πόντους στα τελευταία 12 λεπτά!

Περίπου 12 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, η Στρασμπούρ ήταν μπροστά στο σκορ με 73-62 κι έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Δεν υπολόγισε όμως στην... έκρηξη της Σαλόν Ρεμς, η οποία σκόραρε 44 πόντους (!) στο υπόλοιπο του ματς κι ανέτρεψε τα δεδομένα.

Πάροτι αγωνίστηκαν με μόλις 7 παίκτες, οι γηπεδούχοι είχαν σε τρομερό βράδυ τον Γκουντού-Σινά (28π, 6α) που είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Μπεγκαρέν (22π, 11α), Λαουάλ (21π, 11ρ) και Σακό (17π, 12ρ), φτάνοντας τελικά σε μια σπουδαία ανατροπή.

Οι νικητές, αν και... λίγοι αριθμητικά, σούταραν με 79% στο δίποντο και 48% από την περίμετρο, εκθέτοντας πλήρως την αμυντική λειτουργία των «κόκκινων», ιδίως στην καθοριστική περίοδο.

Η ομάδα του Στρασβούργου είχε ως κορυφαίο σκόρερ τον Ματ Μίτσελ με 17 πόντους, με τους Τζάρελ Έντι και Λεοπόλντ Καβαλιέρε να ακολουθούν με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ωστόσο τα αμυντικά προβλήματα της έκαναν την εμφάνιση τους και την... καταδίκασαν σε ήττα.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο κορυφαίος παίκτης της Στρασμπούρ, Τζον Ρόμπερσον, ο οποίος είχε βρεθεί θετικός στον κορονοϊό στις 3/1 και δεν έπαιξε κόντρα στον ΠΑΟΚ, αγωνίστηκε κανονικά απόψε, όμως φάνηκε επηρεασμένος, με τον χρόνο δράσης του να περιορίζεται στα 15 λεπτά.

Ο Αμερικανός σκόρερ είναι, λοιπόν, κανονικά διαθέσιμος για τον επαναληπτικό της Πυλαίας (12/1). Το έτερο κρούσμα των Γάλλων, Γιανί Μορέν, δεν ήταν στην αποψινή δωδεκάδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 52-52, 72-73, 106-98