Ράστα Βέχτα - Μπράουνσβαϊγκ 106-103: Την γλίτωσε στο τέλος η αντίπαλος της ΑΕΚ!

Κάτια Πετροπούλου

Απίστευτο ματς έγινε στo «RASTA Dome», με την Ράστα Βέχτα να βάζει 43 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να νικάει την Μπράουνσβαϊγκ με 106-103, πριν κάνει το ταξίδι για Αθήνα, για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (19/11, 19:00).

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε η Ράστα Βέχτα στην αναμέτρηση με την Μπράουνσβαϊγκ, για την 8η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πέδρο Κάγιες ήταν πίσω στο σκορ για 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά έκανε μεγάλο comeback στο τελευταίο, καθώς σκόραρε 43 πόντους, για να πάρει τη νίκη (106-103).

Η Ράστα Βέχτα έκανε επιμέρους 18-1 μέσα σε τρία λεπτά (από 74-96 σε 92-97), έφτασε στην ισοφάριση (103-103) και πανηγύρισε το καλό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χέρκενχοφ με 20 πόντους κι ακολούθησαν οι Βαστούρια με 19 και 8 ασίστ, Γιανγκ με 14, Κέσενς 12 και οι Γκαρθία και Βάινραϊτ με 11 έκαστος.

Από την άλλη, ο Ίθερτον είχε 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μουσίντι 20 πόντους και ο Λόουσον 18.

Την Τρίτη (19/11, 19:00) η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει την Ράστα στο ΟΑΚΑ, για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-52, 63-88, 106-103.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα