TΣΣΚΑ Μόσχας - Βιλερμπάν 88-70: Αγγαρεία τριών δεκαλέπτων! (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (23-10) πάτησε... γκάζι στην 4η περίοδο και πήρε τη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν (13-21), με τη σούπερ εμφάνιση των Ίφε Λούντμπεργκ (23π.) και Μάικλ Έρικ (21π.).

Να βγει η υποχρέωση. Και βγήκε. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν και βρέθηκε οριστικά και αμετάκλητα στη 2η θέση της κανονικής περιόδου.

Για τρία δεκάλεπτα το ματς ήταν ντέρμπι, μέχρι που η ΤΣΣΚΑ (χωρίς τον Τόρνικε Σενγκέλια) πάτησε... γκάζι στην τελευταία περίοδο (επί μέρους 22-6) και έφτασε στη νίκη στο βράδυ των Λούντμπεργκ (21π.) και Έρικ (21π.)

Το ματς

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιζε στο ρελαντί. Και η Βιλερμπάν το εκμεταλλεύτηκε. Οι Ρώσοι επιχείρησαν να καθαρίσουν το ματς στα μέσα της 2ης περιόδου, όταν ξέφυγαν με 30-17.

Η Βιλερμπάν βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει, πάντα με την ανοχή της ΤΣΣΚΑ. Αρχικά μείωσε σε 46-40 και στη συνέχεια έφτασε να προηγηθεί!

Ένα σερί 8-0 (και επί μέρους 10-2) έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 60-58! Και αργότερα στο +4 (66-62) κάπου εκεί η ΤΣΣΚΑ σταμάτησε να κάνει... χαβαλέ και διέλυσε την αντίπαλό της.

Η τέταρτη περίοδο ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 30-10, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να κάνει ένα σερί 18-0 και να μετατρέπει το 62-66 σε 80-66!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 47.8% στα τρίποντα (11/23), 17 ασίστ για 6 λάθη και 8 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικλ Έρικ με 21 πόντους (10/14 σουτ), 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Και ο Ίφε Λούντμπεργκ με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Βόιγκτμαν με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Λίγα πράγματα από τον Αμίνε Νουά στα 10 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 18-0 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έκανε το σκορ 80-66.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μάικλ Έρικ πρόσφερε μερικά δυνατά καρφώματα. Το ένα μετά από εξαιρετικό passing game των Ρώσων και το άλλο με alley oop!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα τρία πρώτα δεκάλεπτα, η Βιλερμπάν το τέταρτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-36, 58-60, 88-70

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ζάλγκιρις – Παναθηναϊκός 93-78: Του έκαναν πλάκα τα «δεύτερα»!

Η βαθμολογία της Euroleague: Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στα χαμηλά

Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός: «Έμπαζε» η άμυνα με 52 πόντους στο ημίχρονο

Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός: Οι «πράσινοι» έκαναν το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτο της χρονιάς στο Κάουνας!