Μακάμπι – Βιλερμπάν 67-74: Νίκη γοήτρου στο Τελ Αβίβ για τους Γάλλους (vid)

Η Βιλερμπάν επικράτησε της Μακάμπι με σκορ 67-74 σε εξ αναβολής αγώνα για την 30ή αγωνιστική της EuroLeague μπροστά σε 3.000 Ισραηλινούς που βρέθηκαν στη Menora Mivtachim Arena.

Η Μακάμπι και η Βιλερμπάν τέθηκαν αντιμέτωπες στο Τελ Αβίβ σε έναν αγώνα δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς οι δυο ομάδες έχουν αποκλειστεί από τα playoffs Οι Γάλλοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 32-36 και διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν κουβάλησε επιθετικά τη Μακάμπι στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Βιλερμπάν, σκοράροντας για το 20-12 στο 8:56 και φτάνοντας τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως ο Κρις Τζόουνς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (22-12, 9:16) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-14 με το καλάθι του Νουά.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα ως το 18:44 όταν ο Καουντί έκανε το 32-33 για τη Βιλερμπάν που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-36. Η Μακάμπι προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα όμως οι Γάλλοι άντεξαν στην πίεση (48-57, 30’) και ο Λακόμπ ευστόχησε για το +11, κάνοντας το 48-59.

Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά με τον Μπέντερ μειώνοντας σε 56-62 αλλά η Βιλερμπάν έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (56-68, 35:31), φτάνοντας στη νίκη με 67-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 34-37, 48-57, 67-74.