Ρεάλ - Εφές 83-108: Την ισοπέδωσε και τη βάζει σε μπελάδες για τα playoffs! (vid)

Η Αναντολού Εφές πέτυχε εμφατική νίκη επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη, επικρατώντας με 83-108 και βάζοντας σε περιπέτειες τη «Βασίλισσα» όσον αφορά την πρόκριση στα playoffs της EuroLeague! Αποβλήθηκε ο Λάσο!

Η Εφές βρίσκεται σε τρομερή φόρμα και το επιβεβαίωσε εκ νέου κόντρα στη Ρεάλ, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη στη Μαδρίτη και φτάνοντας τις 13 νίκες στα τελευταία 15 παιχνίδια της στην EuroLeague, έχοντας επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων! Από την άλλη πλευρά, ο Πάμπλο Λάσο ήταν έξαλλος με τους διαιτητές του αγώνα και αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο WiZink Center (20-20), εκεί όπου το δίδυμο των Κάρλος Αλοθέν και Έντι Ταβάρες κουβάλησε επιθετικά τη «Βασίλισσα» κόντρα στην Εφές που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Κρούνοσλαβ Σιμόν (13π., 2/3 δίπ., 3/3 τρίπ.). Σε αυτό το διάστημα, η Ρεάλ σούταρε 8/11 δίποντα κόντρα στους Τούρκους που μέτρησαν 4/6 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον τον Τρέι Τόμπκινς και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-41, βελτιώνοντας το ποσοστό της στο τρίποντο (6/10) και κατεβάζοντας 18 ριμπάουντ αντί μόλις 7 της Εφές! Πάντως η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Σερτάκ Σανλί σκόραρε τρίποντο για το 50-62 στο 25:04.

Η Εφές εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές και τα λάθη της Ρεάλ, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πέτυχε 35 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 64-78 στο 30'! Μάλιστα ο Σέιν Λάρκιν εκτόξευσε τη διαφορά στο +23, κάνοντας το 69-92 με τρίποντο στα 6:33 για το φινάλε! Εν τέλει η Εφές επικράτησε με 83-108 και η Ρεάλ μπαίνει σε... περιπέτειες!

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-41, 64-78, 83-108.