Χίμκι – Ζενίτ 70-91: All-in για τα playoffs η ομάδα του Πασκουάλ (vid)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κόντρα στη Χίμκι, επικρατώντας με 70-91 κι έτσι συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Η κανονική περίοδος στην EuroLeague 2020-21 μπαίνει στην τελική ευθεία και η Ζενίτ είναι αποφασισμένη να πετύχει τον μεγάλο στόχο, ήτοι τη συμμετοχή στα προημιτελικά.

Με τη νίκη λοιπόν επί της Χίμκι, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβηκε στο 17-13 στην κατάταξη (σ.σ. χρωστάει το ματς με τον Παναθηναϊκό στις 12/4) και συνεχίζει να «βλέπει» οκτάδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες μπήκαν νωθρά στην Arena Mytishchi, εκεί όπου η Ζενίτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 11-14, μολονότι σούταρε 0/5 τρίποντα κόντρα στη Χίμκι και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 7 λάθη σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα ο Ματέουζ Πονίτκα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (23-33, 18:05) ενώ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 29-39, βελτιώνοντας τα ποσοστά της πίσω από τα 6μ.75 (4/6) και παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά, η Χίμκι περιόρισε τα λάθη της ενώ το δίδυμο των ΜακΚόλουμ, Μίκι κουβάλησε επιθετικά τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια η Ζενίτ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ 18-27 στο τρίτο δεκάλεπτο και έχτισε διαφορά ασφαλείας (47-66, 30’) την οποία διατήρησε ως το φινάλε του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασαν στη νίκη με 70-91, συνεχίζοντας να διεκδικούν την πρόκριση στα playoffs.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ σούταρε με 58.1% στο δίποντο και 54.2% στο τρίποντο (13/24) και μοίρασε 22 ασίστ αντί 9 της Χίμκι.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Όστιν Χόλινς ηγήθηκε της Ζενίτ με 17 πόντους (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ σε 24:04.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σπουδαία εμφάνιση από τον Κέβιν Πάνγκος με 13 πόντους και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σεργκέι Μόνια είχε 0/4 σουτ σε 19:57.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ζενίτ στην τρίτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το 18% στο τρίποντο (4/22), η Ζενίτ τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 29-39, 47-66, 70-91.