Ζενίτ - Μπασκόνια 75-79: Απίθανη ανατροπή από το -15 στο 34'! (vid)

Η Μπασκόνια (15-15) έκανε μία επική ανατροπή απέναντι στη Ζενίτ (16-13), γυρίζοντας από το -15 (66-51) στο 34' και έμεινε ζωντανή για τη συμμετοχή της στα playoffs!

Απίθανη Μπασκόνια! H αναμέτρηση με τη Ζενίτ ήταν ντέρμπι, προτού καν αρχίσει. Με τις δύο ομάδες να χωρίζει μία νίκη στη μάχη για τη συμμετοχή στα playoffs!

Μετά το τέλος του αγώνα, η Μπασκόνια μπορεί να αισθάνεται απόλυτα δικαιωμένη. Επειδή δεν τα παράτησε. Και πήρε μία απίθανη, όσο και σημαντική νίκη, ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα!

Η νίκη στην Αγία Πετρούπολη κρατάει ζωντανή την Μπασκόνια στη μάχη της οκτάδας και παράλληλα προσθέτει και άλλο προβληματισμό στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Το ματς

Η Μπασκόνια φρόντισε να πουλήσει το... τομάρι της. Όχι ακριβά, αφού άντεξε μόλις για σκάρτα 12 λεπτά.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς προηγήθηκε με 15-8, προτού δει τη Ζενίτ αρχικά να μειώνει (17-14) και ύστερα να προσπερνάει!

Ένα επί μέρους 11-2 έφερε τους Ρώσους μπροστά με 19-17 και λίγο αργότερα ένα σερί (7-0) τους έδωσε αέρα 13 πόντων (33-20)!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα νέο σερί των γηπεδούχων, (11-0), το οποίο μετέτρεψε το σκορ από 48-41 σε 59-41. Και λίγο αργότερα, στο 34', η Ζενίτ ήταν μπροστά στο σκορ με 66-51!

Η Μπασκόνια δεν τα παράτησε, αντέδρασε και από το 72-61 πήγε το ματς στο 72-72 με γκολ φάουλ του Ακίλε Πολονάρα, έπειτα από κλέψιμο του Βιλντόζα.

Και όχι μόνο. Με τρίποντο του Βιλντόζα στα 24 δεύτερα πήρε και το προβάδισμα, 75-72! Συμπληρώνοντας σερί 14-0!

Ο Πάνγκος αστόχησε σε λέι απ και ο Γκιερντράιτις με δύο βολές έκανε το 77-72. Ο Ρίβερς μείωσε με τρίποντο (77-75), αλλά η Μπασκόνια άντεξε και πήρε μία απίθανη νίκη!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το σερί στο τέλος, το 47% στα τρίποντα και τα μόλις 11 λάθη σε εκτός έδρας και κρίσιμο ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πίτερς με 17 πόντους και ο Βιλντόζα με 15 και το κρίσιμο τρίποντο.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Οι Γκιερντράιτις και Πολονάρα με προσφορά σε άμυνα και επίθεση.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Όστιν Χόλινς με 1 πόντο σε 5 λεπτά στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο από τη γωνία του Βιλντόζα για το 75-72, αλλά και το κλέψιμο που έκανε μία φάση νωρίτερα σε πάσα του Πάνγκος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η απίθανη τάπα του Ταρίκ Μπλακ στον Τζεκίρι!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ τα έξι τελευταία λεπτά. Η Μπασκόνια όλο το προηγούμενο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 45-32, 59-45, 75-79.