Αναντολού Εφές – Ζάλγκιρις 89-62: Συνεχίζει να... σκορπάει τρόμο! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Με... σπασμένα φρένα συνεχίζει η Αναντολού Εφές στην EuroLeague καθώς «ισοπέδωσε» και την Ζάλγκιρις Κάουνας (89-62) με αποτέλεσμα να «πατήσει» στην τετράδα της κατάταξης.

Ποιος βλέπει την Εφές και δεν την... φοβάται!

Η Αναντολού σημείωσε την 7η σερί νίκη της στην EuroLeague με αποτέλεσμα να βρεθεί στην πρώτη τετράδα της κατάταξης! Αυτή τη φορά το «θύμα» των Τούρκων ήταν η Ζάλγκιρις Κάουνας. Μία εβδομάδα μετά το +30 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, ήρθε να προστεθεί το +27 κόντρα στους Λιθουανούς, το οποίος θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο εάν και εφόσον δεν έριχνε ρυθμούς η Εφές στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο Σέιν Λάρκιν με 18 πόντους (4/9τρ.), 4 κλεψίματα και 3 ασίστ ήταν ο καλύτερος της Εφές, με τον Βασίλιε Μίτσιτς να τον ακολουθεί έχοντας άλλους 17 πόντους με 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το ματς

Η Αναντολού Εφές παρέμεινε το ιδιο... τρομακτική όπως και στα προηγούμενα ματς με το «καλημέρα» του αγώνα με την Ζάλγκιρις. Ο Βασίλιε Μίτσιτς κράτησε το πόδι στο... γκάζι και ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα ώστε η Εφές να «ανοίξει» από νωρίς το σκορ και να πάρει προβάδισμα με 17-8 στο 5' με 24-12 στο 8' και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +14 (26-12). Ουσιαστικά είχε επιβάλλει ολοκληρωτικά τον ρυθμό της στο παρκέ του «Sinan Erdem Dome» και φρόντισε να στείλει την διαφορά από νωρίς και στους 20 πόντους (32-12) στο 12'.

Η Ζάλγκιρις δεν είχε τις «απαντήσεις» στον ξέφρενο ρυθμό της Αναντολού. Είναι χαρακτηριστικό ότι η τουρκική ομάδα όποτε μπορούσε «άνοιγε» τον αιφνιδιασμό και προσπαθούσε να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο. Εναλλακτική; Τα μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο μισό του ματς έχοντας 8/17 τρίποντα και τους Λάρκιν, Μίτσιτς να έχουν από 12 πόντους ο καθένας και συνολικά 7/11 εντός παιδιάς.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ το μόνο που κατάφερε απο εκείνο το σημείο και μετά ήταν ένα καλό δίλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Σερί 5-0, το σκορ στο 49-33 αλλά... μέχρι εκεί. Η Εφές ανέβασε και πάλι στροφές χάρη στον ασταμάτητο Σέιν Λάρκιν και εκτόξευσε την διαφορά στο +28 (76-48) με τη λήξη της 3ης περιόδου. Τα ποσοστά των γηπεδούχων ήταν εξαιρετικά (15/21 δίποντα, 12/23 δίποντα, 10/11 βολές) την ώρα που η Ζάλγκιρις (με κορυφαίο τον Γκριγκόνις) είχε 12 λάθη έως το 30' όπως επίσης και 19/45 σουτ εντός παιδιάς.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία! Η Εφές ήταν το απόλυτο αφεντικό του παρκέ με την διαφορά να φτάνει σε αστρονονικά νούμερα και να ξεπερνάει τους 30 πόντους (79-48) από τα πρώτα λεπτά (και 82-50 στο 32').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας σουτάροντας 16/23 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 12/15 βολές, ενώ είχε καλύτερη δημιουργία (23-16 οι ασίστ) και περισσότερα ριμπάουντ (31-26)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Σέιν Λάρκιν (18π., 4κλ., 3ασ.) και Βασίλιε Μίτσιτς (17π., 4ασ., 4ριμπ., 3κλ.) μοιράζονται το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Εξαιρετικός ο Σιμόν έχοντας 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο δεκάλεπτο έφτανε και περίσσευε για την Εφές για να αποδείξει ποιος είναι το μεγάλο «αφεντικό» του αγώνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Χέιζ, Λεκαβίτσιους και Βαστούρια πέρασαν απαρατήρητοι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater τρίποντο του Σέιν Λάρκιν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τίποτα απολύτως. Η Ζάλγκιρις συνολικά την αμυντική της παρουσία, ειδικά στα τρία δεκάλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 49-28, 76-48, 89-62