Μπασκόνια – Μπάγερν 78-71: Όσο νικούν, ελπίζουν οι Βάσκοι (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 27-2 σε 6 λεπτά στην τρίτη περίοδο, έχτισε διαφορά ασφαλείας και επικράτησε της Μπάγερν με σκορ 78-71! Αποβλήθηκε ο Τρινκιέρι.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητες πρόκρισης στα playoffs και η νίκη επί της Μπάγερν στη Βιτόρια την κρατάει… όρθια. Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-33 όμως οι Βάσκοι ξέφυγαν με 60-35 στο 26:57 και «καθάρισαν» το ματς ενώ ο Αντρέα Τρινκιέρι αποβλήθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Τζεκίρι κουβάλησε επιθετικά την Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Fernando Buesa Arena, σκοράροντας για το 14-11 στο 6:48 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 3/5 δίποντα. Οι Βάσκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 17-15 έχοντας 7 ασίστ κόντρα στην Μπάγερν που είχε μόλις 1/5 τρίποντα και έκανε 4 λάθη. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο ενώ ο Πιέρια Χένρι διαμόρφωσε το 33-33 του ημιχρόνου με γκολ-φάουλ.

Η Μπασκόνια μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στην τρίτη περίοδο, έκανε σερί 16-0 για το 49-33 με τον Ακίλε Πολονάρα ενώ το επιμέρους σκορ για τους Βάσκους σε αυτό το διάστημα έφτασε στο 27-2 όταν ο Λούκα Βιλντόζα ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 κάνοντας το 60-35 στο 26:57! Στο μεσοδιάστημα, ο Αντρέα Τρινκιέρι αποβλήθηκε με τον δείκτη του σκορ στο 43-33 αφού διαμαρτυρήθηκε έντονα για καλάθι του Γκιστ που δεν μέτρησε ως εκπρόθεσμο. Εν τέλει η Μπασκόνια κράτησε τη διαφορά ως το φινάλε, επικρατώντας με 78-71.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ήταν καταιγιστική στην τρίτη περίοδο, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζεκίρι με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Χένρι με 9 πόντους και 10 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπαμπ είχε 0/2 τρίποντα και 2 λάθη σε 22:50.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκιεντράιτις βοήθησε την Μπασκόνια με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν την κατάρρευση στην τρίτη περίοδο, η Μπασκόνια τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-33, 60-45, 78-71.