Ερυθρός Αστέρας – Χίμκι 92-81: Την… ποδοπάτησε με 16/23 τρίποντα!

Η Χίμκι προηγήθηκε 72-73 στο 34’ όμως ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επιμέρους σκορ 18-2 μέσα σε 4 λεπτά κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με σκορ 92-81 πριν από την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ!

Οι ΜακΚόλουμ και Μίκι ήταν… απελπιστικά μόνοι τους στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο φινάλε κι έφτασε στη νίκη, σουτάροντας 16/23 τρίποντα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Τζόρνταν Μίκι κουβάλησε επιθετικά τη Χίμκι στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Βελιγράδι, κάνοντας το 5-10 στο 8:02 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/6 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 8-15 στο 10’ ενώ ο Έρικ ΜακΚόλουμ ανέβασε τη διαφορά στο +9, σκοράροντας για το 10-19 στο 11:29! Η Χίμκι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα όμως ο Ερυθρός Αστέρας δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ, μειώνοντας στο 34-38 του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Ντέγιαν Ράντονιτς βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσαν τα ποσοστά τους, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές της Χίμκι και πήραν κεφάλι στο σκορ με τις βολές του Ντόμπριτς (59-58, 29:15)! Οι Ρώσοι πίεσαν, ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Μίκι, ο οποίος έκανε το 72-73 στο 34’ και έφτασε τους 25 πόντους με 12/18 δίποντα όμως ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επιμέρους σκορ 18-2 και προηγήθηκε 90-75 με το τρίποντο του Λόιντ στο 38’! Εν τέλει, οι Σέρβοι έφτασαν στη νίκη με 92-81.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας σούταρε με το εξωφρενικό 69.6% πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 16/23 τρίποντα!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν καθοριστικός με 22 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κόρεϊ Ουόλντεν είχε 15 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ιγκόρ Βιάλτσεφ μέτρησε 1 λάθος και 2 λάθη στα 6:12 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας την πρώτη περίοδο, η Χίμκι την κατάρρευση στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 34-38, 62-60, 92-81.