Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια 71-57: Εδραιώνεται στην κορυφή! (vid)

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια… αναθάρρησε στη συνέχεια όμως οι Καταλανοί επικράτησαν με σκορ 71-57 και εδραιώνονται στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Οι Καταλανοί έδειξαν τις προθέσεις τους με το 25-4 της πρώτης περιόδου όμως η Μπασκόνια αντέδρασε στη συνέχεια. Εν τέλει, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και έγινε η πρώτη που έφτασε τις 20 νίκες στη regular season.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε με τη… βελόνα στο κόκκινο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Μπασκόνια στο Palau. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 25-4 κόντρα στους Βάσκους που μέτρησαν 2/17 σουτ, 0/2 βολές και 7 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι όρθωσαν ανάστημα στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των «μπλαουγκράνα» και μάζεψαν τη διαφορά, μετατρέποντας το 30-10 στο 12:56 σε 30-26 στο 19:03 με τους πρώτους πόντους του Τζεκίρι στο ματς!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη συνέχεια, με την Μπασκόνια να προσπαθεί να μειώσει και την Μπαρτσελόνα να αντέχει στην πίεση των φιλοξενούμενων (50-45, 30').

Η Μπαρτσελόνα σοβαρεύτηκε στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Νίκολα Μίροτιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 65-54 στα 3:18 για το φινάλε.

Εν τέλει, οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 21-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφτασαν στη νίκη με 71-57, ανεβαίνοντας στο 20-18 και αποκτώντας προβάδισμα δυο νικών τη δεύτερη θέση της κατάταξης (ΤΣΣΚΑ, Αρμάνι, Μπάγερν).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα έχτισε νωρίς διαφορά ασφαλείας, η Μπασκόνια μάζεψε τη διαφορά όμως οι Καταλανοί έφτασαν στη νίκη σουτάροντας με 50% στο δίποντο (18/36) και 43% στο τρίποντο (9/21).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κόρι Χίγκινς είχε 13 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τάντας Σεντεκέρσκις είχε 0/2 δίποντα και 1 ασίστ σε 8:59.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η τέταρτη περίοδος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τα «νεκρά» διαστήματα που έβαλαν ξανά την Μπασκόνια στο ματς, οι Βάσκοι το πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57.