Ζενίτ - Ρεάλ 71-75: Νίκη «ανάσα» για τους Μαδριλένους (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης (17-11) νίκησε εκτός έδρας τη Ζενίτ (16-11) με 71-75 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Έντι Ταβάρες (16π., 9ρ, τρομερή άμυνα).

Η Ρεάλ πέρασε νικηφόρα από την Αγία Πετρούπολη αφού επικράτησε με ΧΧ-ΧΧ και πλέον αισθάνεται λίγο καλύτερα σε σχέση με την πρώτη «τετράδα». Η Ζενίτ βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά πόντων, προσπέρασε με +8, αλλά ο Λάσο και οι παίκτες του αντέδρασαν και πανηγύρισαν.

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι κι εκμεταλλευόμενοι το περιορισμένο rotation της Ζενίτ λόγω και της απουσίας Γκουντάιτις και Ρίβερς βρέθηκαν να προηγούνται με 11-22 (7'). Ο Ταβάρες δεν είχε αντίπαλο και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πάνγκος σκόραρε πίσω από τα 6.75 και παρασύροντας και τον Πονίτκα φρόντισε να πλησιάσει η ομάδα του (22-29, 14'). Σε εκείνο το σημείο ο Ντεκ ανέλαβε δράση, βρήκε τρία διαδοχικά καλάθια και εξασφάλισε ηρεμία στη Ρεάλ (26-38, 20').

Η Ζενίτ με 9-0 σερί και πρωταγωνιστή τον Πόιθρες ισοφάρισε πολύ γρήγορα στους 38 πόντους (23'). Οι παίκτες του Λάσο ήταν αυτοί που έβγαζαν κούραση και η έλλειψη ενέργειας έδωσε το δικαίωμα στη Ζενίτ να κάνει το 49-46 (28') και με εφτά σερί πόντους το 58-50 (30').

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν πάση θυσία να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης και μέσω των βολών (μπήκαν γρήγορα στο μπόνους) μείωσαν σε 69-66 (38'). Ντεκ και Λαπροβίτολα σκόραραν, η άμυνα της Ρεάλ λειτούργησε και με κάρφωμα του Ταβάρες προσπέρασε με 69-72 (39').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ματς που κρίνεται στις λεπτομέρειες τα τρία λιγότερα λάθη έπαιξαν ρόλο. Καλή άμυνα στο τέλος η Ρεάλ και βρήκε πολλές βολές στην τελευταία περίοδο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ταβάρες ήταν τρομερός με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και καταπληκτική άμυνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακός ο Μπλακ με 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη σε 19 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντεκ πρόσφερε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ εκ των οποίων ένα κρίσιμο καλάθι χάρη στο οποίο μείωσε η Ρεάλ σε 70-69.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 70-66, η Ρεάλ έπαιξε αμυνάρα και το μετέτρεψε σε 70-74 με οκτώ αναπάντητους πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ τις επιλογές στο τελευταίο τρίλεπτο. Η Ρεάλ την ευκολία με τηνοοία έχασε διψήφια διαφορά πόντων υπέρ της.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό κάρφωμα του Χόλινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ υπό την πίεση του Γκαρούμπα (66-62).

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-38, 58-52, 71-75