Βλάντιμιρ Λούτσιτς: Ο πιο clutch παίκτης της EuroLeague απειλεί τον Παναθηναϊκό! (vids)

Ο Βλαντιμίρ Λούτσιτς ζει για τα τελευταία λεπτά. Σε αυτά διαπρέπει. Το έδειξε και απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Και οδηγεί την Μπάγερν Μονάχου στα playoffs. H EuroLeague Greece έψαξε και βρήκε τι κάνει ο Σέρβος στα τελευταία 3'.45'' των αγώνων των Γερμανών!

Στο κορμί του τρέχει σέρβικο αίμα. Αν και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς δεν είναι ακριβώς ο Σέρβος που έχουν συνηθίσει. Φροντίζει να μας το υπενθυμίζει συχνά. Στη νίκη της Μπάγερν, στο Βελιγράδι, επί του Ερυθρού Αστέρα, ο Λούτσιτς ήταν άποντος για 36 λεπτά. Και στα τελευταία 3'.45΄΄ σημείωσε 10 πόντους! Τη φετινή σεζόν, ο φόργουορντ των Γερμανών έχει 1.58 πόντους ανά αγώνα στα τελευταία δύο λεπτά των αγώνων (crunch time), με 15/23 σουτ και 11.16 τρίποντα!

Το EuroLeague Greece έψαξε και βρήκε, τι κάνει ο Λούτσιτς, προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού (4/3, 21:30) στα τελευταία 3'.45'' των αγώνων της Μπάγερν. Στο Βελιγράδι, πάντως, δεν ήταν η πρώτη φορά φέτος που αποδεικνύεται clutch για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι! Το έκανε στο αμέσως προηγούμενο ματς, απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ. Με μία τάπα και ενώ το σκορ ήταν 66-64 υπέρ της Μπάγερν. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ήρθε το 68-64 και η Μπάγερν άγγιξε τη νίκη.

Το έκανε και κόντρα στη Βιλερμπάν (23η αγων.), αν και η ομάδα του Μονάχου βρέθηκε στην πλευρά των ηττημένων. Στα τελευταία 3'.45'' του αγώνα ο Λούτσιτς είχε ένα δίποντο και ένα τρίποντο με κερδισμένο φάουλ που έφερε την προσωρινή ισοπαλία, προτού οι Γάλλοι νικήσουν με 87-79.

Το έκανε και με αντίπαλο την Άλμπα Βερολίνου (24η αγων.). Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας είχε μία ασίστ και το τρίποντο που μείωσε το σκορ σε 86-84. Στην παράταση (τελικό σκορ 101-95) ο Σέρβος πρόσθεσε άλλους 5 πόντους (τρίποντο και 2/2 βολές).

Το έκανε και κόντρα στη Ζενίτ (νίκη με 82-80). Ο Σέρβος μέτρησε 13 πόντους (από τους 15 πόντους του) στην τελευταία περίοδο, ενώ στα τελευταία 3'.45'' του αγώνα είχε 6/6 βολές και ένα λάθος.

Στον αγώνα της 12ης αγωνιστικής, με αντίπαλο τη Χίμκι (νίκη για την Μπάγερν με 80-77), ο Λούτσιτς πέτυχε το τρίποντο που έδωσε το προβάδισμα με 76-75!

Απέναντι στην Εφές, ο φόργουορντ της Μπάγερν είχε 2 πόντους, ένα κλέψιμο, 1 ασίστ και 3 ριμπάουντ! Οι Βαυαροί έφυγαν με το ροζ φύλλο (74-71). Κάτι ανάλογο έκανε και στην αναμέτρηση με τη Βαλένθια (8η αγων.): 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 πόντοι (δίποντο, τρίποντο, 2/2 βολές) και η Μπάγερν έφτασε στην επικράτηση με 90-79. Με το σκορ να είναι 74-72 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Λούτσιτς είχε παρουσίασε τα δείγματα του clutch από την 3η αγωνιστική. Στο ματς με την Μακάμπι. Ένα τρίποντο (για το 80-74) και 3/3 βολές (για το 84-78) καθόρισαν το ματς στη νίκη της Μπάγερν με 85-82!