Ζενίτ - Άλμπα 87-71: Με ανατροπή και Πάνγκος! (vid)

Η Ζενίτ(16-10) χρειάστηκε ένα καταπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο για να επικρατήσει της Άλμπα Βερολίνου (9-18). «Μαέστρος» και... εκτελεστής ο Κέβιν Πάνγκος.

Η Ζενίτ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Ήταν το κίνητρο που αναζητούσε. Η Άλμπα Βερολίνου έκανε τα πάντα τέλεια για τρία δεκάλεπτα. Και μετά, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρήκε τη λύση στα προβλήματά της, επικρατώντας με 19- στην τελευταία περίοδο! Και στις απουσίες της, αφού αγωνίστηκε δίχως τους Γκουντάιτις και Ρίβερς. Ντεμπούτο έκανε ο Ταρίκ Μπλακ.

Το ματς

Η Άλμπα πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Της το επέτρεψε και η Ζενίτ, η οποία για ένα ακόμη ματς επιβεβαιώνει τη...ρουτίνα της κακής εκκίνησης. Και μετά τρεχάτε ποδαράκια μου. Η Άλμπα προηγήθηκε με 41-33 και 43-36, προτού κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 5 πόντων (48-43).

Ο Λουκ Σίκμα τα έκανε όλα στο παρκέ και ο Σιμόνε Φοντέκιο (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) τον σιγόνταρε.

Η Ζενίτ προσπαθούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό, αλλά μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, δεν τα κατάφερνε. Η Άλμπα ήταν μπροστά στο σκορ με 58-50 και 64-58. Και εκεί ήρθε το... μπλακ άουτ! Η Ζενίτ έκανε ένα επί μέρους 18-5 για να περάσει μπροστά με 76-69 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Πετυχαίνοντας μία νίκη με μεγάλη διαφορά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ είχε 54.2% στα τρίποντα (13/24) και 24 ασίστ για 14 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Για μία ακόμη φορά, ο Κέβιν Πάνγκος με 19 πόντους και 7 ασίστ. Ακολούθησε και ο Ουίλ Τόμας.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Πονίτκα και ο Πόιθρες γέμισαν την στατιστική τους, με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τιμ Σνέιντερ έμεινε άποντος σε 10:34.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το επί μέρους σκορ της Ζενίτ, 18-5 που της επέτρεψε να ανατρέψει το σκορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ τα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Η Άλμπα το τελευταίο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το poster κάρφωμα του Πόιθρες στην 1η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-48, 68-67, 87-71.