Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 87-67: Όσο κερδίζει, ελπίζει για playoffs (vid)

Η Μπασκόνια (13-13) ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα (7-19), επικρατώντας με 87-67 και κρατώντας επαφή με την πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, χτίζοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε ως το τέλος του αγώνα στη Fernando Buesa Arena, δίχως να αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης στους Σέρβους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπασκόνια επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του ματς στη Fernando Buesa Arena και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Γιουσούφα Φολ σκόραρε για το 14-3 στο 4:52 και έφτασε τους 8 πόντους με 4/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, ο Ερυθρός Αστέρας στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τζόρνταν Λόιντ (8π.), ο οποίος διαμόρφωσε το 21-16 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στη Βιτόρια, εκεί όπου η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς σούταρε 9/14 δίποντα και μοίρασε 8 ασίστ.

Ακολούθως οι Βάσκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα μέσα από την πιεστική άμυνά τους ενώ ο Ρόκας Γκιεντράιτις ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 29-18. Ο Ντόμπριτς μείωσε σε 29-20 όμως η Μπασκόνια έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε με 42-20 στο 16:39 με το γκολ-φάουλ του Βιλντόζα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 48-27, χτίζοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας απέναντι στους Σέρβους που τα περίμεναν… όλα από τον Λόιντ.

Η Μπασκόνια συνέχισε στο ίδιο τέμπο και προηγήθηκε με +24 όταν ο Φολ σκόραρε για το 61-37 στο 25:30 και έφτασε τους 17 πόντους! Ο Ουόλντεν σκόραρε για το 63-48 όμως ο Πιέρια Χένρι έκανε το 66-48 στο 30’ με έμμεσο τρίποντο. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε στη συνέχεια. Η Μπασκόνια δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, αντίθετα διατηρούσε σταθερά τη διαφορά στους 20 πόντους κι εν τέλει έφτασε στην εύκολη νίκη με 87-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια κυριάρχησε κατά κράτος στα ριμπάουντ (38-28) και τις ασίστ (24-11).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιουσούφα Φολ ήταν ασταμάτητος στη ρακέτα, έχοντας 20 πόντους με 9/12 δίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ακίλε Πολονάρα μέτρησε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 αασίστ σε 28:48!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αλέκσα Ραντάνοφ των Σέρβων έμεινε στο παρκέ 10:08, έχοντας 0/3 σουτ, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έκανε επιμέρους σκορ 27-11, έκλεισε το ημίχρονο στο 48-27 και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας την κατάρρευση στο β' δεκάλεπτο, η Μπασκόνια τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-27, 66-48, 87-67.