Μπάγερν - Μακάμπι 72-70: Η Μακάμπι έχασε και το… τελευταίο σουτ! (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου αγκάλιασε μια θέση που οδηγεί στα Playoffs καθώς επικράτησε της Μακάμπι με 72-70. Η δύσκολη θέση της Μακάμπι αποτυπώθηκε στο τελευταίο άστοχο σουτ τριών πόντων του Σκότι Ουίλμπεκιν καθώς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είδε να μειώνονται ακόμη περισσότερο οι πιθανότητες δικής της πρόκρισης.

Η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του αγώνα για τρία δεκάλεπτα αλλά έχασε τις αγωνιστικές δομές της στην τελευταία περίοδο. Εκεί αντιμετώπισε μεγάλη δυσκολία στην επίθεση, είδε να έρχονται τα πάνω κάτω, είχε μια τελευταία ευκαιρία αλλά το άστοχο τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν έγραψε τον επίλογο του αγώνα. Η Μπάγερν έφτασε τις 16 νίκες θέτοντας πολύ σοβαρή υποψηφιότητα για τα Playoffs.

Αν οι ημιτελείς προσπάθειες της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο χτίσιμο διαφοράς ασφαλείας ήταν το ένα στοιχείο του πρώτου ημιχρόνου, το δεύτερο ήταν η απουσία των αδιαμφισβήτητων ηγετών των δύο ομάδων. Γιατί ο Μπάλντγουιν περιορίστηκε στους τέσσερις πόντους για την Μπάγερν, ενώ ο Σκότι Ουίλμπεκιν έβαλε έναν λιγότερο για λογαριασμό της Μακάμπι. Η τελευταία έκανε δύο απόπειρες να ξεφύγει στο σκορ (4-11, 5’) στο πρώτο ημίχρονο αλλά – δια χειρός Ρέινολντς – η Μπάγερν δεν της το επίτρεψε (18-21).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. H Μπάγερν μείωσε τα λάθη της αλλά έβρισκε σκορ μόνο από κοντινή απόσταση, η δε Μακάμπι προηγήθηκε με 24-30 (μετά το 14ο λεπτό) αλλά δεν είχε καλάθι στο transition παιχνίδι. Έτσι η κατάσταση παρέμεινε ρευστή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-38).

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σκότι Ουίλμπεκιν έδωσε στην ομάδα του αυτό που της στέρησε στο πρώτο. Κυρίως όμως, η Μακάμπι έπαιξε εξαιρετική άμυνα κι έφτασε και πάλι τη διαφορά στο +9 (39-48). Με πέντε λάθη στην 3η περίοδο, η Μπάγερν δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι και το -7 (51-58) στο τέλος της 3ης περιόδου μάλλον ήταν το μικρότερο κακό για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Η αφύπνιση του Μπάλντγουιν παρέσυρε την Μπάγερν Μονάχου καθώς με επιμέρους σκορ 13-4 απέκτησε για πρώτη φορά το προβάδισμα (64-62) μετά τη συμπλήρωση 5:30 αγωνιστικών λεπτών στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στα τελευταία δύο λεπτά με +4 (68-64) αλλά και με 70-66 στο τελευταίο λεπτό. Η Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία λέξη της, ένα καλάθι του Ζίζιτς μείωσε τη διαφορά, ένα ακόμη από τον Ντιμπαρτολομέο έφερε την απόλυτη ισορροπία (70-70) και η τελευταία κατοχή (18.7’’) ανήκε στην Μπάγερν. Ένα λάθος του Μπράιαντ έδωσε δικαίωμα δύο βολών στον Μπαμπ (72-70) , η Μακάμπι είχε μια τελευταία επίθεση 9’’ αλλά το άστοχο τρίποντο του Ουίλμπεκιν «σφράγισε» τη νίκη της γερμανικής ομάδας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν Μονάχου δεν παράτησε το παιχνίδι παρότι ένιωσε να της ξεφεύγει σε αρκετά σημεία του, έπαιξε ρόλο όμως και η αγωνιστική συμπεριφορά της Μακάμπι η οποία είχε την ευκαιρία να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας αλλά δεν την αξιοποίησε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέιλεν Ρέινολντς… τράβηξε κουπί για τρία δεκάλεπτα ώστε να κρατήσει όρθια την ομάδα του για να εμφανιστεί ο Μπάλντγουιν στην τελευταία περίοδο με τους δικούς του 11 πόντους που οδήγησαν την Μπάγερν στη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέιμς Γκιστ έκανε εξαιρετικό τελευταίο πεντάλεπτο κυρίως στην άμυνα, έδωσε και τέσσερις πολύτιμους πόντους.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μερικά από τα… βαριά χαρτιά της Μακάμπι όπως οι Χάντερ, Κολιάρο και Κάσπι μάλλον ήταν εκτός κλίματος, ενώ ο Ουίλμπεκιν ήταν τρομερά ασταθής και μοιραίος στο τέλος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα της Μπάγερν Μονάχου στην τελευταία περίοδο καθώς περιόρισε τη Μακάμπι στους 12 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν έκανε πολύ εύκολα το λάθος, η δε Μακάμπι είχε πολλές ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι αλλά δεν τις αξιοποίησε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή τάπα του Λούτσιτς στον Ντόρσεϊ περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-38, 51-58, 72-70

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.