Ζενίτ - Βαλένθια 62-91: Αμυντικό σεμινάριο, στο κόλπο της 8άδας οι Ισπανοί (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
H Βαλένθια παρέδωσε μαθήματα άμυνας, εξαφανίζοντας τη δημιουργία του Κέβιν Πάνγκος της Ζενίτ. Απόλυτοι πρωταγωνιστές Ντούμπλιεβιτς, Κάλινιτς, Τόμπι.

Αρκούσε μία καταστροφική περίοδος. Και η Βαλένθια αναδείχθηκε θριαμβεύτρια! Για την τρίτη συνεχόμενη επικράτησή της.

Η Ζενίτ εμφανίστηκε όπως ακριβώς στο ματς της Τρίτης, κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Επέτρεψε στην αντίπαλό της να έχει τον έλεγχο. Μόνο που αυτή τη φορά, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν κατάφερε να αλλάξει τον ρου του αγώνα.

Το ματς

Η ισορροπία των δύο πρώτων δεκαλέπτων χάθηκε στην τρίτη. Εκεί η Βαλένθια με double score (18-9) πήρε διαφορά ασφαλείας.

Ένα σερί 10-0 από το 44-43 υπέρ των Ισπανών, έκανε το σκορ 54-43. Με τη Ζενίτ να κυνηγάει, αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει, αφού η Βαλένθια είχε τη λύση.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+26, 82-56) στο 37', με τους Ισπανούς να πηγαίνουν το παιχνίδι κοντά στη ρακέτα, με τους Κάλινιτς, Ντούμπλιεβιτς και Τόμπι, αλλά ταυτόχρονα να έχουν και λύσεις στο μακρινό σουτ (8/18 τρίποντα).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια κυριάρχησε: 32 ριμπάουντ, 21 ασίστ (με 11 λάθη) και 5 κλεψίματα. Μαζί και αυτό το 64.7% στα δίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόγιαν Ντούμπλιβιτς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Και ο Νίκολα Κάλινιτς έκανε τα πάντα: 12 πόντους, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάικ Τόμπι με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κέι Σι Ρίβερς με ένα πόντο σε 18:50.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 10-0 της Βαλένθια που την έφερε από το +1 στο +11 (54-43).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: O Όστιν Χόλινς έκανε ένα εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα, μετά το άστοχο σουτ του Ζαχάροφ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ το δεύτερο ημίχρονο, τα χαμένα ριμπάουντ, την κακή δημιουργία. Η τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-44, 50-62, 62-91.