Ζαλγκίρις – Ερυθρός Αστέρας 75-62: «Καθάρισε» στο φινάλε και συνεχίζει να βλέπει playoffs

Ο Ερυθρός Αστέρας (7-18) έβαλε δύσκολα στη Ζαλγκίρις (14-11) όμως οι Λιθουανοί ξέφυγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στη νίκη με 75-62.

Η Ζαλγκίρις βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο μέσα από την πιεστική άμυνά της, έχτισε διαφορά έπειτα από το… εύθραυστο 60-58 στο 30’ και πανηγύρισε τη νίκη επί των Σέρβων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Zalgirio Arena, εκεί όπου το δίδυμο των Χέιζ (8π.), Λοβέρν (4π.) κουβάλησε επιθετικά τη Ζαλγκίρις στο 12-9 επί των Σέρβων στο 4:38. Στη συνέχεια όμως ο Μάρκο Σιμόνοβιτς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 κι έδωσε το προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα (16-18, 7:36) ενώ διαμόρφωσε το 22-26 της πρώτης περιόδου, φτάνοντας τους 11 πόντους με 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Μάλιστα ο Όγκνιεν Ντόμπριτς ανέβασε τη διαφορά στο +13 (22-35, 12:27) για τους «ερυθρόλευκους» που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-44. Η Ζαλγκίρις βελτίωσε την άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφάρισε αρχικώς σε 50-50 με το τρίποντο του Γκριγκόνις, ο οποίος μάλιστα έδωσε το προβάδισμα στους Λιθουανούς από τη γραμμή των βολών για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα (52-50, 25:19). Ο Ερυθρός Αστέρας πίεσε όμως η Ζαλγκίρις έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 60-58.

Οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Ζαλγκίρις έκαναν επιμέρους σκορ 13-2, προηγήθηκαν με 73-60 στα 2:13 για το φινάλε με τον Ρούμπιτ και έφτασαν στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις σούταρε με καλύτερα ποσοστά ενώ κυριάρχησε σε ριμπάουντ και ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάριους Γκριγκόνιςς ήταν ξανά ο ηγέτης της Ζαλγκίρις με 17 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 24 PIR σε 36:18.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιοκουμπάιτις μέτρησε 0/1 δίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 26:48.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρούμπιτ βοήθησε τους Λιθουανούς με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ζαλγκίρις στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 60-58, 75-62.