Ολυμπιακός: Ο Ιανουάριος των ντέρμπι τον απομάκρυνε από τα playoffs

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Από τα εφτά ματς των «ερυθρόλευκων» τα έξι κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό και τελικά μοιράστηκαν τις νίκες.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον Ιανουάριο με ρεκόρ 3-4. Ο συγκεκριμένος μήνας για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ιδιαίτερος για τρεις λόγους.

Ο πρώτος έχει να κάνει με το ότι έκρινε πολλά σχετικά με την εξέλιξη της σεζόν και της βαθμολογία.

Ο δεύτερος αφορά το γεγονός πως η ομάδα είχε τρεις συνεχόμενες «διαβολοβδομάδες» λόγω της εξ αναβολής αναμέτρησης στη Λιόν.

Ο τρίτος είναι πως δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κώστας Παπανικολάου ο οποίος είναι η «κόλλα» του Ολυμπιακού.

Συμπερασματικά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απομακρύνθηκε από τις θέσεις που οδηγούν στα playoffs.

ΕΞΙ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΕ ΕΦΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Ο μήνας που ολοκληρώθηκε για τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού περιελάμβανε εφτά αναμετρήσεις εκ των οποίων οι έξι κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και μόλις ένα παιχνίδι κρίθηκε ξεκάθαρα.

Φυσικά αναφερόμαστε στην εντός έδρας ήττα από τη Βιλερμπάν αφού η γαλλική ομάδα δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο του ματς.

Στα υπόλοιπα έξι ματς, ο Ολυμπιακός διεκδικούσε τη νίκη μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Ακόμη και με την Αρμάνι όπου ηττήθηκε με 79-90, το σκορ ήταν 81-79 στο 39’ του ματς.

Να τα θυμίσουμε και τα υπόλοιπα γρήγορα… Μπάγερν εντός (84-82), Μπάγερν εκτός (87-89), Βιλερμπάν εκτός (93-101 στην παράταση), Ζαλγκίρις εκτός (81-79) και Μπαρτσελόνα εντός 74-76.

Ο Ολυμπιακός μοιράστηκε τα αποτελέσματα σε αυτά τα έξι ντέρμπι.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τον Ιανουάριο σκόραρε 81.2 πόντους σουτάροντας 35.6% στα τρίποντα και δέχτηκε 82.5 πόντους. Επιπροσθέτως έδιναν 15.7 ασίστ ανά παιχνίδι και υπέπιπταν σε 15 λάθη, δηλαδή τον ίδιο αριθμό στη σχέση ασίστ/λαθών που τόσα πολλά σημαίνει.

Τέλος σε αυτά τα εφτά ματς του Ιανουαρίου μάζευαν 32.8 ριμπάουντ.