Μακάμπι – Ολυμπιακός 87-89: Το συγκλονιστικό φινάλε της παράτασης! (vid)

Ο Ολυμπιακός απέδρασε από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μακάμπι στην παράταση που είχε συγκλονιστική εξέλιξη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τεράστιο «διπλό» στο Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μακάμπι με σκορ 87-89 στην παράταση και έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα!

Σε συνδυασμό μάλιστα με την ήττα της Βαλένθια από την Αρμάνι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα φιγουράρει πλέον στην όγδοη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 10-8.

Στην παράταση το προβάδισμα εναλλασσόταν όμως με δύο τρίποντα από Λαρεντζάκη και Βεζένκοβ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 81-86 (52'' πριν τη λήξη).

Με το σκορ στο 85-88, οι διαιτητές έδωσαν τρεις βολές στον Ουίλμπεκιν αλλά ο Αμερικανός με 2/3 δεν ισοφάρισε. Ο «Λάρρυ» έκανε το 87-89 και του σουτ του Μπράιαντ από το κέντρο βρήκε σίδερο.