Χίμκι-Μπαρτσελόνα 75-87: Κάλαθης «κέρναγε», Χίγκινς και Κούριτς... έπιναν

Γιώργος Κούβαρης
Η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί εύκολα της Χίμκι μέσα στη Ρωσία με 87-75 και να φτάσει στο 13-6. Φοβερός Καλάθης με 15 ασίστ!

Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει 15 ασίστ και τους Κόρι Χίγκινς, Κάιλ Κούριτς να σκοράρουν με συνέπεια, η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με το «διπλό» της νίκης από τα περίχωρα της Μόσχας.

Ο Έλληνας πλέι μέικερ «σέρβιρε» τα περισσότερα καλάθια στους δύο συμπαίκτες του, με τον Χίγκινς να έχει 18 πόντους με 7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/1 βολή και τον Κούριτς να συμπληρώνει άλλους 18 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 2/2 βολές.

Η Μπαρτσελόνα που αγωνίστηκε χωρίς Μίροτιτς και Ντέιβις έφτασε αισίως στις 13 νίκες ύστερα από 19 ματς, ενώ η Χίμκι παρέμεινε στην τελευταία θέση με ρεκόρ 2-17! Για την ρωσική ομάδα ο Αλεξέι Σβεντ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 23 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Το ματς

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται περισσότερα στα τρίποντα και λιγότερο στα δίποντα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Χίμκι άρχισε το ματς σκοράροντας μόνο πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων (9-2 στο 2') αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δυνάμωσαν στην περιφερειακή άμυνα, ισορρόπησαν το παιχνίδι (10-10 στο 4') και κάπως έτσι κύλησε η πρώτη περίοδος μέχρι και το τέλος (26-26). Ο Κάιλ Κούριτς ήταν εκείνος που είχε τις «απαντήσεις» στον Αλεξέι Σβεντ και με ένα επιμέρους 9-2 των «μπλαουγκράνα» το 26-23 του 9' έγινε 28-32 στο 12'.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +7 για λογαριασμό της Μπαρτσελόνα (38-45 στο 16'), με τον Κούριτς να συνεχίσει... απτόητος έως το τέλος του ημιχρόνου (48-54) έχοντας 16 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, τον Σμιτς να τον συμπληρώνει στην επίθεση (10π., 4ριμπ.) και τον Καλάθη να μοιράζει στο πρώτο μισό του ματς 10 ασίστ! Στον αντίποδα, ο Σβεντ είχε 13 πόντους με 1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 5 ασίστ, ενώ η Χίμκι είχε συνολικά 9/13 τρίποντα έναντι 5/7 της Μπαρτσελόνα.

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει ολοκληρωτικά στη μεριά των Ισπανών, οι οποίοι έφτασαν για πρώτη φορά και στο +10 (52-62 στο 24') και έκτοτε δεν κινδύνευσαν ξανά. Ο Χίγκινς είχε πάρει στην σκυτάλη στο σκοράρισμα, ο Καλάθης συνέχισε να μοιράζει ασίστ ενώ η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (55-68 στο 27') και παρέμεινε έως το τέλος του δεκαλέπτου (60-73).

Στην τελευταία περίοδο το μόνο που έκανε η Μπαρτσελόνα ήταν να παίξει στο... ρελαντί, να διατηρήσει την διαφορά σταθερά σε διψήφιο αριθμό, ενώ δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έφτασε και στο +20 (67-87) πιστοποιώντας την κυριαρχία της στα περίχωρα της Μόσχας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα είχε (παρά μία) διπλάσιες ασίστ από την Χίμκι (29-15!!!), διπλάσια ριμπάουντ (44-22), πολύ καλά ποσοστά εντός παιδιάς (27/48 δίποντα, 8/19 τρίποντα) και μεγαλύτερο «βάθος» στον πάγκο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικ Καλάθης με τις 15 ασίστ ήταν ο καλύτερος παίκτης της Μπαρτσελόνα, καθώς έβαλε όλους τους συμπαίκτες του μέσα στο παιχνίδι.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Κούριτς στο πρώτο ημίχρονο και ο Χίγκινς στο δεύτερο «σφράγισαν» τη νίκη της Μπαρτσελόνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Απαρατήρητοι πέρασαν οι Βορόνοφ και Βιάλτσεφ αναλογικά του χρόνου παραμονής τους στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η τρίτη περίοδος και δη τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά (52-62) με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» και με την υπόθεση της νίκης.,

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή σε αντίληψη πάσα του Νικ Καλάθη στο πρώτο ημίχρονο, με τον Οριόλα να «τελειώνει» υποδειγματικά τη φάση και να χαρίζει μία ακόμα ασίστ στον Έλληνα πλέι μέικερ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το γεγονός ότι είχε τα μισά ριμπάουντ και τις μισές ασίστ στο ματς, αλλά και το 37% στα δίποντα. Η Μπαρτσελόνα μόνο τα 15 λάθη της.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 48-54, 60-73, 75-87