Ολυμπιακός: Όσα έκαναν Σπανούλης και Σλούκας στα 17' που συνυπήρξαν στο παρκέ (vids)

Η Euroleague Greece αναλύει την ταυτόχρονη παρουσία στο παρκέ των δύο ηγετών του Ολυμπιακού στη νίκη επί της Μπάγερν.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπάγερν στην αυλαία του δεύτερου γύρου της Euroleague και πλέον μπήκε στις θέσεις των playoffs αν κι ακόμη είναι νωρίς.

Η απουσία του Κώστα Παπανικολάου και του Σακιέλ ΜακΚίσικ έκανε αρκετά δύσκολο το έργο του Γιώργου Μπαρτζώκα ο οποίος για πρώτη φορά έριξε τόση πολλή ώρα στο παρκέ ταυτόχρονα τους Βασίλη Σπανούλη και Κώστα Σλούκα.

Η αλήθεια είναι πως οι δύο ηγέτες του φετινού Ολυμπιακού έχουν αρκετά πλεονεκτήματα στην επίθεση, αλλά και μειονεκτήματα στην άμυνα. Η δυσλειτουργία που παρατηρείται στο πίσω μέρος του παρκέ δεν αφήνει πολλά περιθώρια στον Ελληνα coach να τους αφήνει για αρκετή ώρα μαζί στο παρκέ.

Μέχρι και το τζάμπολ του αγώνα με τη Μπάγερν οι δυο τους σε 16 παιχνίδια είχαν συνυπάρξει στο παρκέ συνολικά 82 λεπτά, δηλαδή περίπου ένα πεντάλεπτο σε κάθε αναμέτρηση κι αυτό συνήθως σπαστό.

Απέναντι στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έπαιξαν μαζί 17:39 με το σκορ σε αυτό το διάστημα 32-37 και τους Πειραιώτες να έχουν συνολικά επίσης 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 λάθη.

Μάλιστα τα 14:51 τα έπαιξαν συνεχόμενα στο δεύτερο ημίχρονο όταν κρινόταν το παιχνίδι. Σε αυτό το διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο (14:51) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 29-28.

Ο Μπαρτζώκας τους χρησιμοποίησε ταυτόχρονα σε τέσσερα διαφορετικά σχήματα.