Ζαλγκίρις – Χίμκι 102-75: Την ισοπέδωσε σε ένα δεκάλεπτο! (vid)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας (11-7)… κατάπιε τη Χίμκι (2-16) στο τρίτο δεκάλεπτο όπου έκανε επιμέρους σκορ 39-13 και έφτασε στη νίκη με 102-75.

Η Χίμκι πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 39-48 όμως η Ζαλγκίρις έπαιξε με τη βελόνα στο κόκκινο στο τρίτο δεκάλεπτο, έβαλε όσους πόντους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο κι έφτασε στην εύκολη νίκη!

Οι 39 πόντοι συνιστούν ρεκόρ στην ιστορία των Λιθουανών σε ένα δεκάλεπτο. Η καλύτερη επίδοση εξακολουθεί να ανήκει στη Μακάμπι με 43 πόντους κόντρα στη Σιένα στις 4 Μαρτίου 2010.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Zalgirio Arena, εκεί όπου ο Σβεντ ευστόχησε σε έμμεσο… τετράποντο για το 20-20 στο 9:43, φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα. Πάντως ο Ρούμπιτ σκόραρε για το 22-20 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στο Κάουνας. Η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε 30-27 όμως η Χίμκι απάντησε με σερί 7-0 για το 30-34 με τον Μπούκερ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-48.

Η Ζαλγκίρις μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τη βελόνα στο κόκκινο, βρήκε τρομερό ρυθμό στην επίθεση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στη Χίμκι! Οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ έκαναν επιμέρους σκορ 39-13 (!) σε αυτό το διάστημα και έχτισαν διαφορά ασφαλείας (78-61, 30’) κόντρα στη Χίμκι που τα είχε χαμένα! Μάλιστα οι 39 πόντοι στο δεκάλεπτο συνιστούν ρεκόρ στην ιστορία του κλαμπ! Εν τέλει, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ξανά σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 102-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-48, 78-61, 102-75.