Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 89-72: Νίκη παρά τις απουσίες (vid)

Η Μπαρτσελόνα (12-6) επικράτησε της Βαλένθια (10-8) με 89-72 παρά τις απουσίες Ντέιβις, Μίροτιτς και... Ντούμπλιεβιτς.

Η Μπαρτσελόνα παρά τις απουσίες των Μίροτιτς και Ντέιβις επικράτησε της Βαλένθια η οποία όμως δεν είχε τον Ντούμπλιεβιτς, με 89-72.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τους Σάστρε και Τόμπεϊ, προηγήθηκαν με 2-7 (5'), αλλά μόλις οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους βρήκαν ρυθμό δεν τους σταματούσε τίποτα. Χίγκινς, Μαρτίνεζ και ο νεοφερμένος Βέστερμαν έκαναν το 18-12 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στην Μπαρτσελόνα με τον Καλάθη να πασάρει και τον Χίγκινς να αποκτά συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Χάνγκα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +16 (38-22, 16'). Σε εκείνο το σημείο Λαμπεϊρί και Πρέπελιτς με μακρινά σουτ επανέφεραν εν μέρει την ηρεμία στη Βαλένθια (38-33, 20').

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια αρκετά σοβαροί και συνεπείς στα αμυντικά τους καθήκοντα. Την ώρα που η Βαλένθια δυσκολευόταν να σκοράρει, ο Χάνγκα με τον Σμιτς έκαναν το σκορ 58-45 (27').

Οι γηπεδούχοι σε κάθε δεκάλεπτο έβρισκαν κι έναν νέο πρωταγωνιστή. Εν προκειμένω ήταν ο Αμπρίνες ο οποίος μετουσίωσε σε καλάθια τις εκπληκτικές ασίστ του Καλάθη και έτσι παρέμενε η διψήφια διαφορά πόντων 79-63 (35'). Η Βαλένθια δεν είχε τον τρόπο να ρίξει τη διαφορά σε βαθμό που να αγχώσει τον αντίπαλό της κι έτσι δεν άλλαξε τίποτα μέχρι την κόρνα της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές σούταραν με 55.6% στα τρίποντα, έδωσαν 17 ασίστ κι έκαναν μόλις 6 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικ Καλάθης τελείωσε με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Πολύ καλός ο Ανταμ Χάνγκα με 11 πόντους και ο Άλεξ Αμπρίνες με 16 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς σε 16 λεπτά είχε 4 πόντους και 2 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σέρζι Μαρτίνεζ τελείωσε με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τίποτα, η Βαλένθια την κακή άμυνα στην τρίτη περίοδο κατά την οποία δέχτηκε 29 πόντους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ανταμ Χάνγκα πήρε τα βήματα και κάρφωσε παρά την διάθεση του Μάικ Τόμπεϊ να τον σταματήσει.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 38-33, 67-54, 89-72