Ερυθρός Αστέρας - Φενέρμπαχτσε 71-73: Ο Μπράουν «πλήγωσε» την πρώην του (vid)

Ο Λορέντζο Μπράουν με καλάθι στο «μηδέν» χάρισε τη νίκη στη Φενέρμπαχτσε επί της πρώην ομάδας του με 71-73.

Η Φενέρμπαχτσε με καλάθι του Λορέντζο Μπράουν σε «νεκρό» χρόνο επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 71-73.

Η τουρκική ομάδα με τους Ουλανόβας και Βέσελι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση (3-9, 3'), ωστόσο πολύ γρήγορα οι Σέρβοι με πόντους του Ο' Μπράιαντ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 19-16 (10').

Η δεύτερη περίοδος είχε παρόμοια εικόνα με καμία εκ των δύο ομάδων να μη μπορεί να ελέγξει το ρυθμό. Η Φενέρ ακούμπησε περισσότερο τη μπάλα στους ψηλούς της ενώ ο Ερυθρός Αστέρας πόνταρε στο μακρινό σουτ.

Τα πρώτα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν αντάξια επιπέδου Euroleague, ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε σκοράρει πόντο και οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μπράουν προηγήθηκαν με 39-44 (24'). Κολόμ και Ραντάνοφ βοήθησαν την ομάδα τους όμως ανακάμψει και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι παίκτες του Ράντονιτς και ειδικά ο Ο' Μπράιαντ είχαν αποκτήσει ρυθμό, η πιεστική άμυνα έβγαλε εκτός δράσης τον ΝτεΚολό και ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε στο +7 (66-59, 35'). Μπαρτέλ και Μπράουν απάντησαν άμεσα και σε λίγα δευτερόλεπτα επέστρεψε η ισορροπία στον πίνακα του σκορ (66-65, 36'). Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο (71-71, 39') και ο Μπράουν με buzzer beater έκρινε το αποτέλεσμα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές πήραν 5 περισσότερα ριμπάουντ κι έκαναν δύο λιγότερα λάθη. Σημαντικά νούμερα για ματς που κρίνεται στον πόντο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πιέρ πρόσφερε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Μπράουν εκτός από το νικητήριο καλάθι είχε συνολικά 13 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λάζιτς σε 8 λεπτά τελείωσε με -8 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βέσελι πρόσθεσε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ ισόπαλο στους 71 πόντους, οι γηπεδούχοι όχι μόνο αστόχησαν, αλλά άφησαν και χρόνο στον Μπράουν να εκδηλώσει επίθεση΄.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τις κακές αποφάσεις στο τέλος. Η Φενέρμπαχτσε τα 6/22 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Φυσικά το floater του Λορέντζο Μπράουν που έκρινε τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-38, 53-53, 71-73