Ζαλγκίρις - Φενέρ 99-62: Διασυρμός στα γενέθλια του Κοκόσκοφ! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Ζαλγκίρις έκανε το απόλυτο ματς κόντρα στη Φενέρ, τη... σκόρπισε με 99-62 και ανέβηκε στο 8-7 στη Euroleague.

Eντυπωσιακή ήταν η Ζαλγκίρις κόντρα στη Φενέρ, σε ένα ματς που προηγήθηκε με 40-13 στο 15'.

Οι Λιθουανοί κυριάρχησαν απόλυτα και... διέλυσαν με 99-62 την αντίπαλο τους στα γενέθλια του Κοκόσκοφ.

Με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στο 8-7, ρίχνοντας παράλληλα τους Τούρκους στο 5-10 και τους απομάκρυναν κι άλλο από την 8άδα.

Για τους νικητές ο Ρούμπιτ είχε 18 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Ντε Κολό μέτρησε 14.

Το ματς

Η Ζαλγκιρις ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 17-2 στο 6’ χάρη στον Γκριγκόνις. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της περιόδου, με τον Λεκαβίτσιους να γράφει το 24-7 με τρίποντο.

H Φενέρ δεν μπορούσε να απαντήσει με τίποτα στη Ζαλγκίρις, η οποία έκανε ότι ήθελε στο ματς και εκτόξευσε τη διαφορά στο +27 (40-13) με τον Ρούμπιτ. To μόνο που κατάφερε η Φενέρ ήταν να μειώσει σε 51-31 με τον Ντε Κολό. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/18 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 2/12.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν εντυπωσιακά και ο Ουόκαπ εκτόξευσε τη διαφορά στο +30 (63-33) αναγκάζοντας τον εορτάζοντα Κοκόσκοφ να καλέσει εσπευσμένα timeout. Η Φενέρ ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 81-47!

Η Ζαλγκίρις έλεγξε το ματς στη συνέχεια και έφτασε σε μια εντυπωσιακή νίκη με το σκορ να γράφει 99-62!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις είχε 16/30 τρίποντα, ενώ ξεκίνησε το ματς με το απίθανο 40-13 και γενικότερα δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης σε όλο το ματς

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρούμπιτ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γκριγκόνις με 12 και 7 ασίστ, αλλά και ο Χέις με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ έκαναν πολύ καλό ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντουβερίογλου έμεινε άποντος σε 16 λεπτά και δεν βοήθησε καθόλου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή με το… μαχαίρι στα δόντια και προηγήθηκαν με 40-13 στο 15’. Η Φενέρ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να μπει στο ματς και να απειλήσει την αντίπαλο της.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα πάντα η Φενέρ, τίποτα η Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 51-31, 81-47, 99-62