Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 68-89: Πάρτι από Λόιντ και Ουόλντεν στη Γαλλία!

Γιώργος Κούβαρης
Με τους Τζόρνταν Λόιντ και Κρις Ουόλντεν σε εξαιρετικό βράδυ, ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε εύκολα από το «Astroballe» κερδίζοντας την Βιλερμπάν με 89-68.

Όταν δύο παίκτες έχουν σημειώσει το 55% των πόντων, έχουν κάνει τα... πάντα στο παρκέ με 9/15 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 13/14 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος την κυριαρχία τους πάνω στο παρκέ.

Οι κύριοι αυτοί ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ και ο Κρις Ουόλντεν οι οποίοι έκαναν... ό,τι ήθελαν στη Λιόν και οδήγησαν τον Ερυθρό Αστέρα στην 3η νίκη τους στην EuroLeague! Από την άλλη, η Βιλερμπάν δεν είχε αντίδοτο για τους δύο Αμερικανούς, ειδικά από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά, όταν ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Το ματς

Στο πρώτο πεντάλεπτο το ματς ήταν εντελώς αναγνωριστικό (11-10) αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και να πάρει διαφορά στο σκορ. Στη συνέχεια, Φρίμαν και Λάιτι έδωσαν ισχνό προβάδισμα στην Βιλερμπάν (17-11 και 19-13) αλλά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο (21-17) ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν εκείνος που ανέλαβε δράση στο «Astroballe» και έδωσε την ώθηση στον Ερυθρό Αστέρα για να γυρίσει το ματς.

Όπως και έγινε. Με επιμέρους 12-5, οι Σέρβοι προηγήθηκαν στο σκορ με 26-29 στο 13' ενώ έφτασαν και στο +8 (36-44) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (38-44). Ο Λόιντ είχε κάνει την διαφορά για την ομάδα του έχοντας 14 πόντους σ' αυτό το διάστημα με 3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές, την ώρα που συνολικά ο Ερυθρός Αστέρας μετρούσε 6/9 τρίποντα έναντι 5/12 των γηπεδούχων. Φρίμαν (9π., 2/5τρ.) και Γιαμπουσέλε (7π., 3ριμπ.) ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει για λογαριασμό της Βιλερμπάν.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Μόνο ο... πρωταγωνιστής του Ερυθρού Αστέρα ήταν διαφορετικός αφού ήταν σειρά του Ουόλντεν να... πάρει τα πάνω του και αν ηγηθεί για το σταθερό προβάδισμα της ομάδας του. Για την ακρίβεια η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έλεγξε απόλυτα το ματς ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +12 πόντους (51-63) στο 28'. Έκτοτε το ματς αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο. Η τρίτη περίοδος έληξε στο +14 για τον Ερυθρό Αστέρα (53-67) ενώ έφτασε και στους 20 πόντους (60-80 στο 36') με το δίδυμο των Λόιντ-Ουόλντεν να έκανε... πάρτι απέναντι στην Βιλερμπάν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ευστοχία από την περιφέρεια έχοντας 11/19 τρίποντα, όπως επίσης και το γεγονός ότι έκλεψε 12 φορές τη μπάλα με αποτέλεσμα να πάρει αρκετούς πόντους στο ανοικτό γήπεδο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Τζόρνταν Λόιντ (29π., 7/10δίπ., 3/4τρ., 6/6β., 5κλ., 2ασ., 2 ριμπ., 4λ.) και Κρις Ουόλντεν (20π., 2/5δίπ., 3/5τρ., 7/8β., 5ασ., 3ριμπ., 4κλ.) ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Ερυθρό Αστέρα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Η φοβερή απόδοση των δύο Αμερικανών επισκίασε όλες τις προσπάθειες των υπολοίπων παικτών του Αστέρα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Στραζέλ, Καουντί και Λακόμπ ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο και δη η στιγμή που ο Αστέρας πραγματοποίησε επιμέρους 12-5 από το 10' έως το 13' παίρνοντας τα ηνία του ματς. Έκτοτε δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και το μόνο που έκαναν ήταν να ανεβάζουν την διαφορά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν ο Ντέιβιντ Λάιτι πήρε... παραμάζωμα τον διαιτητή Γκαρθία στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί ελαφρά και να υπάρξει διακοπή στο ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βιλερμπάν όλο το δεύτερο ημίχρονο. Παραδόθηκε αμαχητί στον Ερυθρό Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν κάτι να πετάξουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-44, 53-67, 68-89