Μπασκόνια - Βιλερμπάν 86-88: «Διπλό» στη Βιτόρια και πρώτη νίκη για τους Γάλλους

Η Βιλερμπάν πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στην EuroLeague, επικρατώντας της Μπασκόνια με σκορ 86-88 στη Βιτόρια και αποτελώντας την πρώτη γαλλική ομάδα που κερδίζει στη Βιτόρια μετά από 35 χρόνια.

Πριν από το τζάμπολ στη Βιτόρια, η Βιλερμπάν μετρούσε τρεις ήττες και ισάριθμες αναβολές (με Παναθηναϊκό εντός, Ερυθρό Αστέρα εντός και Αναντολού Εφές εκτός). Εν τέλει η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ολοκλήρωσε την έκπληξη κι επικράτησε των Βάσκων, κάνοντας ποδαρικό στα θετικά αποτελέσματα.

Ο αγώνας

Ο Μουσταφά Φολ ηγήθηκε επιθετικά της Βιλερμπάν στην πρώτη περίοδο του αγώνα στη Fernando Buesa Arena, σκοράροντας για το 7-12 στο 4:50 ενώ οι Βάσκοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια με τους Ζόραν Ντράγκιτς, Πιέρια Χένρι, μειώνοντας στο 20-26 του δεκαλέπτου. Η πρωταθλήτρια Ισπανίας πίεσε όμως οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα. Ο Αμινέ Νουά ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 27-37 στο 15:22 για την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ όμως η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της και προηγήθηκε με 43-40, πριν ο Ντιό ισοφαρίσει με τρίποντο για το 43-43 του ημιχρόνου.

Ο Γάλλος γκαρντ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Βάσκων, διαμορφώνοντας το 43-47 στο 22:01 και φτάνοντας τους 12 πόντους σε αυτό το διάστημα ενώ ο Ντέιβιντ Λάιτι ανέβασε τη διαφορά στο +9 (45-54) για τη Βιλερμπάν. Οι βολές του Φρίμαν έκαναν το 49-60 όμως η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 12-2 για το 61-62 στο 29'! Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, εκεί όπου η Βιλερμπάν διατηρούσε ισχνό προβάδισμα. Ο Καουντί διαμόρφωσε το 85-88 με 2/2 βολές στα 12", ο Νόρις Κόουλ έκανε έξυπνο φάουλ στον Βιλντόζα στα 2", ο Αργεντινός ευστόχησε στην πρώτη (86-88), αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη κι έτσι η Βιλερμπάν πανηγύρισε τη νίκη στη Βιτόρια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν σούταρε με 67.5% στο δίποντο (27/40) ενώ κυριάρχησε σε ριμπάουντ και ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μουσταφά Φολ κουβάλησε επιθετικά τη Βιλερμπάν με 19 πόντους (8/9 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο σε 27:26.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλεκ Πίτερς είχε 3 πόντους με 1/4 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αντουάν Ντιό βοήθησε τη Βιλερμπάν με 15 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Βιλερμπάν στα τελευταία λεπτά όταν η Μπασκόνια προσπάθησε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τα «νεκρά» διαστήματα, η Βιλερμπάν τα 14 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 43-43, 61-66, 86-88.