Η προσπάθεια του Παναθηναϊκού δεν έβαλε «στοπ» στο αρνητικό σερί (vid)

Μία δεκάδα ήττών στην Καταλονία συμπλήρωσε ο Παναθηναϊκός, μετά το τελικό 97-89 με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στην παράταση

Η ευκαιρία χάθηκε. Και ο Παναθηναϊκός το γνωρίζει πάρα πολύ καλά. Η ήττα στην παράταση από την Μπαρτσελόνα (97-89) σημαίνει πως συμπληρώθηκε μία δεκάδα ηττών στην Καταλονία.

Η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός αποχώρησε νικητής από το «Palau Blaugrana» ήταν πριν από επτά χρόνια. Εκείνο το νικητήριο τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη, στις 11 Απριλίου του 2013.

Από τότε οι «πράσινοι» έχουν υποστεί δέκα συνεχόμενες ήττες. Με την τελευταία να είναι και οδυνηρή, αφού οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα είχαν μία τεράστια ευκαιρία να αρπάξουν μία τεράστια νίκη.

Οι τρεις βολές του Λεωνίδα Κασελάκη, στο τέλος της κανονικής διάρκειας, οδήγησαν το ματς στην παράταση, όπου η Μπαρτσελόνα απόδείχτηκε ανώτερη και με περισσότερες δυνάμεις.