Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός Αστέρας 77-63: Επιβλητική πρεμιέρα (vid)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 77-63 και πολύ ωραίο μπάσκετ του Ερυθρού Αστέρα.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε νικηφόρα την φετινή σεζόν αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 77-63 παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα του Βελιγραδίου ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 5-10 χάρη στον Λάνγκστον Χολ. Στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και με καλάθια του Εντγκάρας Ουλανόβας, αλλά και 3/4 συνολικά τρίποντα πήρε το προβάδισμα (18-16, 8').

Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετικούς πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους αφού μπήκαν στην εξίσωση του σκορ οι Λορέντζο Μπράουν, Μπόμπι Ντίξον και Νάντο ΝτεΚολό με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ (42-30, 20').

Η Φενέρμπαχτσε βγήκε από τα αποδυτήρια αποφασισμένη να μην δώσει δικαιώματα στον αντίπαλο, να μην τον αφήσει να πιστέψει στο σενάριο της νίκης και το κατάφερε. Με ωραίο μπάσκετ και 50% στα τρίποντα (7/17) πήρε πλεονέκτημα 20 πόντων (55-35, 27').

Ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ και οι παίκτες του στο τελευταίο δεκάλεπτο παρέμεινα σοβαροί και συνεπείς στα αμυντικά τους καθήκοντα. Παρά την μικρή και δικαιολογημένη χαλάρωση στην επίθεση λοιπόν, ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε βαθμό που να μπει στην διεκδίκηση της νίκης (70-52, 37').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ έπαιξε εκπληκτική άμυνα, τελείωσε με 41.7% στα τρίποντα (10/24) κι είχε 17 ασίστ. Ο Ερυθρός Αστέρας ολοκλήρωσε με 17 λάθη και 24/60 σουτ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράουν ολοκλήρωσε με 17 πόντους (7/9δ., 1/3τρ., 0/1β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σιμόνοβιτς σε 14 λεπτά που αγωνίστηκε δεν πρόσφερε τίποτα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΝτεΚολό βοήθησε με 12 πόντους και 7 ασίστ, αλλά υπέπεσε και σε 4 λάθη. Πολύ καλός και ο Ουλανόβας με 13 πόντους και σπουδαία άμυνα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ματς κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο στο οποίο οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 10 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα 4 μόλις επιθετικά ριμπάουντ. Ο Ερυθρός Αστέρας τα 17 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Μπαρτέλ χωρίς να κοιτάζει τον Βέσελι και το κάρφωμα του Τσέχου με το οποίο έγινε το 12-10.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-30, 57-41, 77-63