Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός Αστέρας 66-63: Δύσκολη νίκη, αλλά σημαντική

Η Φενέρμπαχτσε (13-14) έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρό Αστέρα (10-17) με 66-63 και έκανε βήμα πρόκρισης στα playoffs.

Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε σημαντική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 66-63.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση. Με τη γνωστή τους άμυνα δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους να σκοράρουν με ευκολία ενώ στην άλλη πλευρά με πλουραλισμό προηγήθηκαν με 17-10 (7'). Πάντερ και Νταβίντοβατς όμως έλυσαν το επιθετικό πρόβλημα για την ομάδα τους στο τέλος της περιόδου (22-20).

Από τη μία οι απουσίες (Σλούκας, Νάναλι) κι από την άλλη 5 πόντοι από τον Περπέρογλου, δεν επέτρεπαν στην Φενέρμπαχτσε να ξεφύγει στο σκορ (32-31, 16').

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μπράουν ήταν απολαυστικός και κυρίως ασταμάτητος αφού με 6 πόντους και μία ασίστ φρόντισε να προηγηθεί ο Ερυθρός Αστέρας με 43-47 (27'). Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν πολύ άστοχη μέχρι που βρήκαν τρόπο να σκοράρουν οι ΝτεΚολό και Κάλινιτς (49-47, 29').

Καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (56-56, 34'). Ο Μπράουν με τρίποντο έβαλε σε θέση οδηγού τον Ερυθρό Αστέρα (60-61, 36'), όμως η Φενέρ βελτίωσε την άμυνα της και στο τέλος ένα σουτ του Κάλινιτς ήταν αρκετό να της χαρίσει τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ ήταν πιο εύστοχη στα τρίποντα (31.8%-23.8%) και είχε λιγότερα λάθη (8-14).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλιαμς είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λάζιτς σε 21 λεπτά είχε 0/5 σουτ. Πολύ κακός και ο Λούκας.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάλινιτς με 10 πόντους εκ των οποίο και το πιο κρίσιμο καλάθι.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο 64-63 ο Πάντερ έκανε λάθος κι η Φενέρ μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε με τον Κάλινιτς (66-63). Ο Μπράουν ακολούθως υπέπεσε σε βήματα όμως η Φενέρ έκανε παράβαση 24΄΄. Στα 11'' που έμεναν το τρίποντο του Περπέρογλου δε βρήκε στόχο κι έληξε το παιχνίδι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Και οι δύο ομάδες την επιθετική τους λειτουργία.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-37, 51-51, 66-63