Μπάγερν - Βαλένθια 59-66: Συνεχίζει με φόρα για τα playoffs! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Βαλένθια πέρασε νικηφόρα από το Μόναχο, επικρατώντας της Μπάγερν με σκορ 59-66 κι έκανε ακόμα ένα βήμα για την πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Οι Ίβηρες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξεπέρασαν το εμπόδιο της Μπάγερν Μονάχου, φιγουράροντας στην 7η θέση με ρεκόρ 12-12 κι έχοντας ακόμα έξι αγώνες στην έδρα τους από τους 10 που απομένουν για το τέλος της regular season!

Ο αγώνας

Ο Γκρεγκ Μονρό ηγήθηκε επιθετικά της Μπάγερν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βαλένθια, κάνοντας το 9-4 στο 4:27 και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι Ίβηρες αντέδρασαν άμεσα, έτρεξαν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 9-14 με τον Αλμπέρτο Αμπάλντε, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 13-15.

Ακολούθως οι Βαυαροί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς ανέβασε τη διαφορά στο +9 (28-19, 17:39) για την Μπάγερν Μονάχου που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 30-24, κάνοντας επιμέρους 17-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια απάντησε με σερί 8-0 όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και ο Πέτερι Κόπονεν σκόραρε at the buzzer πίσω από τα 6μ.75 για το 46-45 στο 30'.

Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, βρήκαν λύσεις στο τρίποντο με τους Τόμπεϊ, Ντούρνεκαμπ (52-60, 37:04) και έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 59-66 που τους διατηρεί σε τροχιά οκτάδας!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια μοίρασε 20 ασίστ κι εκμεταλλεύτηκε τα 17 λάθη των Βαυαρών που σούταραν με το απογοητευτικό 13.6% πίσω από τα 6μ.75 (3/22).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Τόμπεϊ είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο σε 18:09.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τόμας Μπρέι είχε 0/3 σουτ εντός πεδιάς, 1 λάθος, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 15:23.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μόρις ΕνΝτούρ βοήθησε τη Βαλένθια με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 12:32.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 13-21 της Βαλένθια στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τα 17 λάθη, η Βαλένθια την απόδοση της στη δεύτερη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-24, 46-45, 59-66.