Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ 72-59: Όλα τριγύρω αλλάζουν, η νίκη επί της ΤΣΣΚΑ μένει

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός (10-14) των πολλών προβλημάτων νίκησε για πολλοστή φορά την ΤΣΣΚΑ (16-8) με 72-59. Καταπληκτική άμυνα και σπουδαίος Παπανικολάου (19π., 7ρ., 3ασ., 4λ., 5κλ., 3κοψ.)

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τεράστιες απουσίες (Σπανούλης, Πρίντεζης, Ρότσεστι) κι όμως «σκόρπισε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 72-59. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν μυθική άμυνα, οι φιλοξενούμενοι ως συνήθως κόντρα στους Πειραιώτες έβλεπε εφιάλτες και με ηγέτη τον Παπανικολάου πέτυχαν μία σπουδαία νίκη!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με σαφέστατη διάθεση να ακουμπήσουν τη μπάλα στον Μιλουτίνοφ και ο Σέρβος δικαίωσε την τακτική του Μπαρτζώκα. Παπανικολάου και Ρούμπιτ συνείσφεραν στο σκορ, ενώ στην άλλη πλευρά η καλή αμυντική συμπεριφορά δεν επέτρεπε στους ταλαντούχους παίκτες των φιλοξενούμενων να σκοράρουν με ευκολία (18-10, 8’).

Ο Ολυμπιακός στο πρόσωπο του Ρούμπιτ βρήκε σκόρερ, ωστόσο ο Χίλιαρντ βρήκε χώρο και ρυθμό με αποτέλεσμα να ρίξει τη διαφορά (26-25, 15’). Κάποια στιγμή η κούραση έφερε αλλαγές για τους Πειραιώτες κι έτσι δυσκόλεψε κάπως ο δρόμος προς το καλάθι των Ρώσων και ο Τζέιμς έκανε το 28-32 (17’).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα ενώ στην επίθεση Ρούμπιτ, Μιλουτίνοφ κι ο Πολ με τρίποντο και φάουλ έστειλαν την ομάδα τους στο +13 (49-36, 25’). Η ομάδα του Ιτούδη είχε δύο πόντους στα πρώτα 6’ του δεκαλέπτου, με τη βολή του Στρέλνιεκς να σπάει το… ρόδι. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα όμως δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, έπαιρναν τα ριμπάουντ και το τρίποντο του Πολ έκανε το 54-38 (30’).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν δεδομένο ότι θα αντιδρούσε η άμυνα του Ολυμπιακού δεν της το επέτρεψε. Μπορεί οι Πειραιώτες να μην σκόραραν με συνέπεια, αλλά το ίδιο συνέβαινε και στην άλλη πλευρά κι όταν πήρε μπροστά ξανά η «ερυθρόλευκη» μηχανή έγινε το 62-42 (34’). Οι Ρώσοι βρήκανε εύστοχα σουτ τριών πόντων,, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των παικτών του Ολυμπιακού και μείωσε σε 65-56 (38΄), χωρίς να καταφέρουν κάτι καλύτερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε απολαυστική άμυνα, είχε 19 επιθετικά ριμπάουντ (17 πόντους από αυτά) και υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ σε 21 λάθη (21 πόντους από αυτά).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Παπανικολάου σε 37:26 είχε 19 πόντους (4/9δ., 2/6τρ., 5/6β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη και 3 κοψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε άθλιο βράδυ οι Χάκετ (-8 ranking) και Σαντ Ρος (-1 ranking).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μιλουτίνοφ έκανε double double με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Ρούμπιτ (13π., 4ρ.)

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός νίκησε στην τρίτη περίοδο με 21-4 και ξέφυγε στο σκορ. Όταν η ΤΣΣΚΑ μείωσε στους 9 πόντους το τρίποντο του Κόνιαρη της «έκοψε» τη φόρα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τίποτα. Η ΤΣΣΚΑ τα 21 λάθη και τα 19 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Κώστα Παπανικολάου στην αρχή της τέταρτης περιόδου.

Το κόψιμο του Κάιλ Χάινς σε προσπάθεια για κάρφωμα από τον Μπράντον Πολ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59