Βιλερμπάν - Μπάγερν Μονάχου 75-65: Πέιν και Τέιλορ «χόρεψαν» τους Γερμανούς!

Κάτια Πετροπούλου
Με κορυφαίους τους Πέιν και Τέιλορ, η Βιλερμπάν (9-14) επέβαλε το ρυθμό της και με 21-14 επιμέρους στην τελευταία περίοδο, νίκησε την Μπάγερν Μονάχου (7-16) με 75-65, για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς άντεξε και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs, εν αντιθέσει με τους Βαυαρούς, που βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, μέχρι που οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 12-0 στα πρώτα λεπτά και συνολικά επιμέρους 21-14, για να φτάσουν στη νίκη.

Ματίας Λεσόρ και Βλάντιμιρ Λούτσιτς είχαν από 14 πόντους έκαστος για την Μπάγερν Μονάχου.

Το ματς

Η Βιλερμπάν με τους Πέιν - Τέιλορ πήρε μικρή διαφορά (12-8, 5'), αλλά η Μπάγερν κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά στο δεκάλεπτο (16-18, 10'). Χιούστις και Λούτσιτς έβαλαν τους Γερμανούς στο +7 (22-29, 14'), αλλά Πέιν και Λόμαζς έδωσαν βοήθειες και η Βιλερμπάν μείωσε στο ημίχρονο (34-35, 20').

Με ένα σερί 9-0, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 25' (46-40), αλλά η ομάδα του Μονάχου με επιμέρους 5-11, έφερε πάλι το παιχνίδι στα ίσια (51-51, 29'), για να βάλει ο Λόμαζς buzzer beater τρίποντο (54-51, 30'). Ο Πέιν και ο Τέιλορ συνέχιζαν το κρεσέντο τους, για να δώσουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (66-53, 33'). Ο Λεσόρ με έξι σερί πόντους του μείωσε σε 66-59 (35'), ωστόσο Λιβιό και Λάιτι με βολές άνοιξαν πάλι την διαφορά (72-59, 38') και η Βιλερμπάν πήρε τη νίκη (75-65, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν έκανε σερί στα τελευταία λεπτά, ενώ πήρε 24 πόντους από τα 22 λάθη της Μπάγερν κι έκανε 14 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Έιντριαν Πέιν και Τζόρνταν Τέιλορ παραλίγο να κάνουν νέο ρεκόρ καριέρας σε πόντους. Αμφότεροι είχαν από 15 πόντους, με τον πρώτο να παίρνει 8 ριμπάουντ και τον δεύτερο να δίνει 8 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τονιέ Ζεκιρί είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Ντέιβιντ Λάιτι 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έντγουϊν Τζάκσον δεν ήταν σε καλή βραδιά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 12-0 που έκανε η Βιλερμπάν στην τέταρτη περίοδο την οδήγησε και στη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες τα τρίποντα, με την Μπάγερν τα 22 λάθη επίσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-35, 54-51, 75-65.