Χίμκι - ΤΣΣΚΑ 69-78: «Τρένο» με Τζέιμς και Σαντ Ρος!

Νίκος Καρφής
Η ΤΣΣΚΑ... καθάρισε άνετα με 78-69 τη Χίμκι και έφτασε στο 16-6 και τις 5 σερί νίκες, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τζέιμς.

Τις 5 σερί νίκες έφτασε η ΤΣΣΚΑ (16-6), μετά το 78-69 κόντρα στη Χίμκι (9-13).

Η ομάδα του Ιτούδη ήταν ανώτερη σε όλο το ματς με τον Τζείμς να είναι πρώτος σκόρερ (21π.),τον Φόιγκτμαν να κανει double double (15 με 14 ριμπάουντ) και τον Σαντ Ρος να έχει γεμάτη στατιστική (12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ).

Στον αντίποδα 27 είχε ο Σβεντ.

Το ματς

Ο Σβεντ έγραψε το 10-7 για τη Χίμκι, αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε γρήγορα με τον Τζέιμς για το 15-19. Ο Φόιγκτμαν ήταν ο άνθρωπος που που έκλεισε το δεκάλεπτο, σκοράροντας για το 19—23.

Με το έμμεσο τρίποντο του Μπούκερ, η Χίμκι έγραψε το 26-27 στο 14'. Ο Ρον Μπέικερ έδωσε αέρα 7 πόντων (29-36) στην ομάδα του Ιτούδη, η οποία ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 32-40. Ο Τζέιμς είχε 13 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά του ματς.

Ο Σαντ Ρος έγραψε το 36-47 στο 23', ενώ ο Χίλιαρντ έγραψε το 38-56, 2 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Αντόνοφ έγραψε το 38-59 στο 30', με τους γηπεδούχους να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν.

Σαντ Ρος και Τζέιμς έκαναν το 59-62 στο 34'. Τζέιμς και Χάινς έκανα το 61-77 στο 37' και κλείδωσαν το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Καθάρισε το ματς από το τρίτο δεκάλεπτο (38-59) και κυριάρχησε στα ριμπάουντ (42-26).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέιμς με 21, ο Φόιγκτμαν με 15 και 14 ριμπάουντ και ο Σαντ Ρος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χάινς είχε 13 με 6 ριμπάουντ, κάνοντας καλό ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καράσεφ είχε μόλις 2 πόντους και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τζέιμς και Χάινς έκανα το 61-77 στο 37' και κλείδωσαν το ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η καρφωματάρα του Τζείμς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ:Τίποτα η ΤΣΣΚΑ, τα πάντα η Χίμκι

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 32-40, 38-59, 69-78