Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν 79-78: Έγκλημα των Γερμανών και... τιμωρία των Ιταλών!

Η Αρμάνι Μιλάνο πραγματοποίησε επική ανατροπή απέναντι στην Μπάγερν, αφού κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 20 πόντων και να φτάσει στη νίκη απέναντι στους... αυτόχειρες Γερμανούς με 79-78!

Τι κι αν η Μπάγερν είχε διαφορά 20 πόντων (42-62) στα μέσα της 3ης περιόδου! Μέσα σε 15 λεπτά κατάφερε να... βάλει τα χέρια της και να βγάλει τα μάτια της!

Αν και έφτασε πολύ κοντά στη μεγάλη έκπληξη της 22ης αγωνιστικής, στη συνέχεια υπέστη ολοκληρωτικό «μπλακ-άουτ» και γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο με 79-78!

Στην τελευταία περίοδος έμελλε να κάνει το μεγάλο ξέσπασμα η ιταλική ομάδα και να επιστρέψει από το -20 για μια σπουδαία και άκρως παλικαρίσια νίκη με την οποία παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης στα playoffs.

Ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ ήταν εκείνος που ηγήθηκε για την μεγάλη ανατροπή (16π., 4/8τρ.) ενώ παίκτης κλειδί αποδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς και δη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Το ματς

Η Μπάγερν άρχισε να δείχνει τα δόντια της από το ξεκίνημα του αγώνα καθώς φρόντισε να αιφνιδιάσει την Αρμάνι και να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (6-12 στο 5' και 13-18 στο 7') μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (21-26). Μάλιστα κατάφερε να πάρει και διαφορά εννέα πόντων (23-32 στο 22') η οποία έφτασε και στο +10 (30-40) στο 26'. Βέβαια η μεγάλη αντεπίθεση έγινε στην 3η περίοδο όπου η Μπάγερν ήταν καταιγιστική! Με τον Ντανίλο Μπάρτερλ σε μεγάλο βράδυ η γερμανική ομάδα έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +20 (42-62) και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ματς.

Όμως η Αρμάνι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά και να ξεσπάσει στην τελευταία περίοδο όπου πραγματοποίησε επιμέρους 26-12 και έφτασε στην μεγάλη ανατροπή. Μάλιστα στο τέλος το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών, ενώ ο Τζέντοβιτς έκανε αχρείαστο φάουλ στον Νέντοβιτς στα 8'' πριν από το τέλος με το σκορ στο 78-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Για την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία 15 λεπτά, τα καλά ποσοστά στα δίποντα (16/28) και στα τρίποντα του β' μέρους, αλλά και στην εξαιρετική άμυνα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ (16π., 4/8τρ.) ήταν εκείνος που οδήγησε την Αρμάνι στην μεγάλη ανατροπή.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Οι Νέντοβιτς (13π., 9/12β.) και Ρολ (9π., 3/4τρ.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Καμία βοήθεια στη Μπάγερν από Κόπονεν και Χουέστις

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τα τελευταία 15 λεπτά του ματς, όταν η Αρμάνι πραγματοποίησε επιμέρους 37-16 επιστρέφοντας από το -20!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το alley oop κάρφωμα του Κάλεμπ Ταρζέφσκι από την ασίστ του Σέρχιο Ροντρίγκεθ ο οποίος του «σέρβιρε» τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τα πρώτα 25 λεπτά του ματς. Η Μπάγερν τα... 15 τελευταία.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 38-45, 53-66, 79-78