Μακάμπι - Αρμάνι 69-63: Με τέτοια άμυνα δε φοβάται τίποτα (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (14-6) νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο (10-10) με 69-63 χάρη στην αμυντική της κυριαρχία.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πρόσθεσε μία ακόμη νίκη αφού επιβλήθηκε της Αρμάνι με 69-63 και φυσικά παρέμεινε εντός... τετράδας.

Η Αρμάνι ξεκίνησε πολύ συγκεντρωμένα σε αντίθεση με τους γηπεδούχους και προηγήθηκε γρήγορα με 0-8. Η Μακάμπι σιγά σιγά συνήλθε και βρίσκοντας πόντους από τον Ουίλμπεκιν φρόντισε να μειώσει τη διαφορά (14-17, 8').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έβγαλαν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και κυρίως καλύτερη άμυνα. Το τρίποντο του Ντέλα Βάλε έκανε το 15-25 (12') και κάπου εκεί άλλαξε η εικόνα στο παρκέ. Ντόρσεϊ και Τζάκσον πρόσφεραν καλύτερο ρυθμό και αρκετούς πόντους (28-29, 18΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέλαβαν δράση Ουίλμπεκιν, Χάντερ και Ντόρσεϊ κι έδωσαν το προβάδισμα στην Μακάμπι με 45-36, (25'). Ο Σάικς από πλευράς Αρμάνι ήταν αυτός που κρατούσε την ομάδα τους κοντά στο σκορ (47-45 28').

Τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου περιελάμβαναν αρκετά τρίποντα μόνο που τα περισσότερα ήταν για τους γηπεδούχους (60-51, 33'). Το δίδυμο γκαρντ Ροντρίγκεθ και Σάικς απάντησαν με σουτ πίσω από τα 6.75 αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ (61-57, 35'). Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους αφού βρέθηκαν με πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Ντόρσεϊ στο +9 (66-57, 37').

Η τελευταία προσπάθεια αντίδρασης της Αρμάνι έπεσε πάνω στην καλή άμυνα των Ισραηλινών κι έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι έπαιξε καλύτερη άμυνα και έκανε 4 λιγότερα λάθη καλύπτοντας την ισορροπία των δύο ομάδων στα ποσοστά ευστοχίας.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλμπεκιν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (4/5δ., 4/9τρ., 2/3β.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά οι Σκόλα (4π.) και Γκουντάιτις (1π.).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χάντερ έκανε double double με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ο Ντόρσεϊ πρόσφερε πολλά με 13 πόντους, ένα ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 65-63, ο Ουίλμπεκιν ευστόχησε σε τρίποντο και λίγο μετά τον μιμήθηκε

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τις 10/21 βολές. Η Αρμάνι τις 10/17 βολές και τα 14 λάθη που έκανε.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-32, 52-48, 69-63