Φενέρ - Βιλερμπάν 86-64: «Διέλυσε» τους Γάλλους και πλησίασε 8άδα! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Φενέρ (8-11) καθάρισε τη Βιλερμπάν με 86-64 για την 19η αγωνιστική της Euroleague και πλησίασε ακόμα περισσότερο τις θέσεις των playoffs, φτάνοντας τις 3 σερί νίκες.

Ανεβαίνει η Φενέρ στη Euroleague και πλησιάζει στην 8άδα.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς επικράτησε με 86-64 της Βιλερμπάν και πήγε στο 8-11, με τους Γάλλους να έχουν το ίδιο ρεκόρ.

Για τους νικητές από 16 είχαν οι Ντε Κολό και Ουίλιαμς, ενώ ο Σλούκας είχε 10 πόντους με 10 ασίστ. Στον αντίποδα 12 είχε ο Νουά.

Το ματς

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς έγραψε το 14-7 για τη Φενέρ, η οποία πήγε και τη διαφορά στο +8 με τον Ντε Κολό να σκοράρει για το 23-15 στο 10'.

Οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν ότι ήθελαν κόντρα στη Βιλερμπάν και έκλεισαν το ημίχρονο στο +21 (49-28) με τον Βέσελι.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν τα πράγματα με τον Βέσελι να γράφει το 72-54 στο 35'.

Ο Νάναλι σκόραρε για τρεις και έκανε το 80-58 στο 37'. Με τη νίκη τους αυτοί οι Τουρκοι πήγαν στο 8-11.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ είχε 9/19 τρίποντα, ενώ έκανε εξαιρετικό 2ο δεκάλεπτο (26-13).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σλούκας με 10 πόντους και 10 ασίστ, αλλά και οι Ουίλιαμς και Ντε Κολό

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντατόμε με 12 πόντους και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λάιτι με 4 πόντους και 2/6 σουτ δεν βοήθησε επιθετικά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 75-56, 5 λεπτά για τη λήξη και το ματς δεν γινόταν να γυρίσει για τους Γάλλους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η Φενέρ, η Βιλερμπάν το 5/19 τρίποντα και τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 49-28, 62-43, 86-64