Ρεάλ - Ολυμπιακός 93-77: Δεν το πάλεψε καν! (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Ρεάλ Μαδρίτης (10-3) νίκησε εύκολα τον Ολυμπιακό (5-8) με 93-77 αφού ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η Ρεάλ έφτασε εύκολα στη νίκη επί του Ολυμπιακού (93-77) επιβεβαιώνοντας τη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Οι Πειραιώτες με τον Σπανούλη στην Αθήνα αντιμετώπισαν τεράστιο πρόβλημα στη δημιουργία (18 λάθη) και γενικά στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι από την άλλη με 15 εύστοχα τρίποντα έκαναν τα... αναμενόμενα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν παίζοντας κακό μπάσκετ στην επίθεση αφού κυριαρχούσαν αστοχία και λάθη. Το σκορ μετά από 5 λεπτά ήταν 3-4 υπέρ των «ερυθρόλευκων», όμως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Ράντολφ και συνεχόμενα τρίποντα η διαφορά πήγε στο +11 (19-8, 10').

Η αμερικανική πεντάδα που επέλεξε ο Κεμζούρα δε βοήθησε πολύ με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με ευκολία και να προηγούνται με 37-20 (15'). Μέχρι την ανάπαυλα η μπάλα ακούμπησε στα χέρια του Μιλουτίνοφ και με 6 δικούς του πόντους το σκορ έγινε 41-30.

Νωρίς στην τρίτη περίοδο το τρίποντο του Κόνιαρη έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (43-34), ωστόσο ακολούθησε κρεσέντο από Κοζέρ και Ράντολφ με αποτέλεσμα η Ρεάλ να βρεθεί στο +21 (57-36, 25'). Ένα μικρό ξέσπασμα του Ρότσεστι δεν ήταν αρκετό ούτε καν να πέσει η διαφορά αφού και τις φορές που έβγαινε η άμυνα, κάποιος παίκτης των Μαδριλένων σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο νικητής είχε κριθεί από το τζάμπολ σχεδόν. Ο Ολυμπιακός πάντως προσπάθησε, εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των γηπεδούχων και κατάφερε να μειώσει σε 79-65 (35') διατηρώντας τη σχετική διαφορά μέχρι τέλους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές βρήκαν 15 εύστοχα τρίποντα, έκαναν 12 λάθη και βρήκαν 22 πόντους από τα 19 λάθη του Ολυμπιακού.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κοζέρ τελείωσε με 18 πόντους έχοντας 2/2 βολές, 5/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα.

Καλός και ο Καμπάτσο με 15 πόντους και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά οι Πολ, Πάντερ και Παπανικολάου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ράντολφ ολοκλήρωσε με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 43-34, αλλά ακολούθησε ένα 9-0 σερί των γηπεδούχων και «εξαφανίστηκαν».

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τίποτα, ο Ολυμπιακός τα 19 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Λαπροβίτολα στον Μίκι και το δικό του κάρφωμα που μετέτρεψε το σκορ σε 29-15.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77